deze vertaald, beschreven en onderwezen.18 De meest productieve en belangrijkste vertaler was Gerard of Cremona, zie tabel 1 regel Toledo, van hem zijn 87 boeken bekend. De systematiek en het gebruik van de Toledo- achtige sterrentafels werd aanvankelijk slechts door een zeer beperkt aantal Europese oceaanvaarders beheerst. De eerste Europese oceaanreizen werden, binnenskamers, lang van te voren gepland. Bekend is dat de Admiraal Columbus en zijn staf van slechts enkele navigatie-officieren/pilots uitvoerig door astronomen geïnformeerd werden over de laatste wetenschappelijke stand van zaken. Navigatie-officieren namen dus de meest actuele en nauwkeurigste sterrentafels en lioekmeetinstnunenten mee op reis.19 Onder de oceaanvaarders in het Midden- en Verre Oosten waren het de Chinese oceaanvaarders die geheel op liun eigen wijze de astronomische plaatsbepaling beheersten, maar dezelfde vaste sterren als alle andere ocaanvaarders als meetbasis gebruikten. De bekendst geworden Chinese Admiraal Zheng He (1371-1435) was bedreven in de astronomie en wiskunde, daarnaast was hij een succesvol oceaanvaarder en oprichter van een navigatieschool.20 Admiraal Zheng He zag kans, met gebruikmaking van astronomische plaatsbepaling, vanaf de Chinese haven Nanking, via Straat Malakka en de Nicobar- eilanden de Afrikaanse oostkust te bereiken en weer veilig thuis te komen. Tijdens deze beroemde oceaantocht werden met 62 schepen, uit enthuis, zo'n 7500 zeemijl afgelegd!21 Tijdens de. in de periode 1404-1433, zeven door hem gemaakte en uitvoerig beschreven expedities bracht hij onder meer Sumatra (in 1405), Java (1407) en Borneo (in 1422) op de zeekaart. Juist het "West ontmoet Oost via de oceaan" zorgde voor veel nieuw bronmateriaal, dat door universiteiten gedetailleerd onderzocht, beschreven en onderwezen werd. De zeevaart en daarmee Europa kreeg hiermee een enonne astronomisch/wiskundige impuls met als gevolg dat universiteiten als paddenstoelen uit de grond rezen en met deze kennis alle zeven wereldzeeën bevaren konden worden. Met dank aan dr S.J. de Groot Conclusies: 1. De dierenriem ofwel zodiac, een handig ezelsbruggetje voor astronomen en oceaanvaarders, is de verzameling van vaste, heldere sterren die voor alle aardbewoners al duizenden jaren op dezelfde dag en plaats te vinden zijn. 2. Vanaf 1270 is met de sterrentafels van Toledo duidelijk aantoonbaar dat het vak astronomie een op het hoogste wetenschappelijke niveau beoefende universitaire studie was; steeds nauwkeuriger berekend en beschreven, doch gebaseerd op wijsheden uit oude culturen. 3Al in de tijd van de eerste portolaankaarten kon men in de universiteitsbibliotheken een annillairsfeer ofwel sterrenglobe met de erbij behorende sterrentafels vinden. 4. Een annillairsfeer geeft een drie dimensionale en een astrolabium geeft een twee-dimensionale visualisatie van de voor een bepaalde plaats en dag te aanschouwen sterrenhemel. Door Ptolemaeus werd zijn twee-dimensionale versie (ofwel astrolabium) daarom "planisphaerium" genoemd. 5. Het verhaal dat Columbus dacht dat de aarde plat was is een fabeltje dat door ongeletterden de wereld is ingestuurd. 12 18 José Chabas en Bernard R. Goldstein, The Alfonsine tables of Toledo, 2003. Dit boek geeft een uiteenzetting van de Europese astronomie en de sterrentafels in de Middeleeuwen. 19 David A. King, In synchrony with the heavens. Studies in astronomical timekeeping and instrumentation in Medieval Islamic Civilization, 2005. In dit bijzonder complete en omvangrijke standaardwerk is als oudst bewaard gebleven astrolabe die van Bagdad uit 780 na Chr. aangemerkt. Het unieke nummer in de "International Instrument Checklist" van deze astrolabe is 3702. Het oudste manuscript over het gebruik van astrolabia is van Jean Philopon uit Alexandrië (490-568). 20 De Chinezen hadden, evenals diverse andere oude culturen, een lange traditie in de astronomie. Een belangrijk astronoom, ten tijde van "onze" Ptolemaeus met zijn 1022 sterren, was Zang Heng (78-139), hij beschreef en catalogiseerde al 2500 sterren! 21 Kuei-Sheng Chang, Africa and the Indian Ocean in Chinese maps of the 14the and 15th e centuries in Imago Mundi 24 (1970) p. 21-30. Mei-Ling Hsu, Chinese Marine Cartography and Sea Charts of pre-modern China, in Imago Mundi 40(1988) p. 96-111

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 14