6. Vele schrijvers hebben dit verzinsel inmiddels kritiekloos overgenomen en voor waarheid verklaard. 7. Columbus had astronomisch gezien mime ervaring opgedaan en was, door de beste astronomen van zijn tijd, uitstekend voorbereid op zijn eerste oversteek over de Atlantische Oceaan. 8. Al bladerend door 44 jaargangen van het vaktijdschrift Journal for the history of Astronomy is te constateren dat er stelselmatig steeds meer verbanden worden gelegd tussen de gemeenschappelijke sterrenhemel van alle aardbewoners en de metingen uitgevoerd door astronomen van een grote diversiteit aan oude culturen. 9. De sleutel voor de omzetting van sterposities in een driedimensionaal beeld (de zodiac van Ptolemaeus) naar geografische posities in een tweedimensionaal beeld (de zeekaart) ligt in de grafische oplossing van de kwadratuur van de cirkel. 10. Binnen de kaders van de Middeleeuwse universitaire kennis was de kwadratuur van de cirkel de enige praktische oplossing om zeekaarten met behulp van astronomische plaatsbepalingen te construeren. 11Met de steeds verbeterde astronomische sterrentafels en de allengs nauwkeuriger en handzamer wordende wiskunde werden portolaankaarten geconstrueerd die nu, zo'n zeven eeuwen later, voor velen een verrassende nauwkeurigheid vertonen. 12. Vanaf de eerste portolaankaarten waren zeeplaatsen wiskundig gezien de nauwkeurigst gemeten plaatsen, waarbij, met een lokale survey, alle navigatorisch van belang zijnde obstakels, meetmerken, watergetijden en (on)diepten werden ingemeten ten opzichte van een goed zichtbaar fort, handelspost, hoge berg of ander markant en prominent aanwezig object: een primair triangulatiepunt. 13. Zeeplaatsen, meestal een fort of een verdedigde handelspost, werden in portolaankaarten middels de vlag van de eigenaar weergegeven als primaire triangulatiepunten. 14. In de Oost en de West waren, als men voer vanuit Europa en zonder kennis van astronomische plaatsbepaling, geen forten, handelsposten, nauwe zeestraten of specifieke ankerplaatsen terug te vinden. 13 Awa«" Ptrtrrs. Voorbeeld van het middeleeuws fort Chania zoals bedoeld in conclusie 12. Deze forten, in dit geval voorzien van een vuurtoren, stonden in portolaankaarten als primair triangulatiepunt aangegeven met de vlag van de eigenaar ervan.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 15