Bordeaux. Hier bevonden zich zowel de magazijnen als de werkplaatsen. De factuur geeft als koptekst: "Fabrique d'Instruments de Pesage et de Mesurage'', fabriek voor weegschalen en meetinstrumenten. In de Franse archieven kom ik (M).L. Duru ook tegen. In het bulletin van de sociëteit voor het bevorderen van de nationale industrie. 1875, 74e jaargang, 3de serie, volume 2, kom ik een beschrijving tegen van L. Duru. gevestigd op hetzelfde adres als op de factuur. Men spreekt hier over een doos vol met voorwerpen, die hij zou hebben ontwikkeld om op scholen het metrisch systeem uit te leggen. Heeft iemand meer informatie over deze persoon of zijn bedrijf, ik zou het graag vernemen. Keuffel Esser Co, Hoboken, New Jersey, USA Op 19 juli 1867 startten twee Duitse immigranten. William J. D. Keuffel (1838— 1908) en Hermann Esser (1845-1908), inwoners van Hoboken, een bedrijf dat zich ging bezighouden met het importeren van meet- en precisie-instrumenten voor de bouw, engineering en technisch tekenwerk. Toen de vraag steeg, gingen ze zelf instrumenten produceren. Het was het eerste in de Verenigde Staten gevestigde bedrijf dat zich ging specialiseren in dit soort instrumentaria. Men zou wereldberoemd worden met het produceren van rekenlinialen. Vanaf 1876 ging men voor het eerst landmeetkundige instrumenten verkopen. Waarschijnlijk waren dit Stackpole Brother-instrumenten. Pas vanaf 1885 ging men eigen landmeetkundige instrumenten vervaardigen. Het ging ze voor de wind, want vier jaar later had men een fabriek in Hoboken en vanaf 1893 betrok men aan Fulton Street 127 ENGINEER IA in Manhattan New York, een gebouw met een showroom en kantoren. Hier zou men resideren tot het jaar 1961. Het gebouw zelf werd in 2005 uitgeroepen tot een "New York City Landmark" binnen de stad vanwege de Renaissance Reviva 1 -architectuurstij 1 die was toegepast. Verkoopvestigingen volgden in Chicago (1891), St. Louis (1894), San Francisco (1901) en Montreal, Quebec, Canada (1908), dat laatste jaar is ook het sterfjaar van William J.D. Keuffel. Hij werd 70 jaar. Herman Esser was al op 1 april 1902 met pensioen gegaan. In een catalogus van 1909 spreekt men van een werknemersschare van 900 mensen, werkzaam over 14 gebouwen en op diverse locaties. In de beginjaren van de 20ste eeuw introduceerde Keuffel Esser een nieuwe lijn landmeetkundige instmmentem gebaseerd op het werk van een Italiaanse immigrant in Hoboken: John Paoli. mr— jfr ♦u3.ou| Ho. BW» Fraai KEUFFEL A ESSER CO. MAKEPEACE supplies the Frankeerstempel van B.L, Makepeace Inc. ait Boston, Massachusetts, USA, 1956 De theodoliet afgebeeld op het. stempel, lijkt het meest op een K&E Transit JI'Mh.v Scope Model 15167Makepeace was al vanaf1898 vertegen woordiger van Keuffel Esser, totdat deze stopte met het fabriceren van landmeetkundige instrumen ten. Tegenwoordig is men vertegenwoordiger van Topcon. Bovenzijde envelop van K&E uit 1935, brief verstuurd vanuit de verkoopvestiging Chicago Leica Geosystems NV gebruikte deze frankeerstem pel, met emp afgebeeld een Wild T2 in 1961. Het bedrijf ligt vlak bij luchthaven Zaventem en verte genwoordigt zowel België als Luxemburg. 15

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 17