Gellius Dominici: landmeter en notaris van dit bedrijf werden gebruikt voor de verdere ontsluiting van het Amerikaanse achterland. In iedere staat van de Unie werden hun instrumenten gebruikt en zelfs werd er geëxporteerd naar andere landen. De firma kwam in 1926 In andere handen, en bleef in bedrijf tot het jaar 1968. Slot Ik ben op zoek naar frankeerstempels, brieven, postkaarten en ander materiaal op postaal gebied van de bedrijven zoals hierboven venneld; maar ook van landmeetkundige bureaus, toeleveringsbedrijven. Kadaster, Rijkswaterstaat, gemeenten en ander materiaal dat betrekking heeft op het vakgebied geodesie. Met dit materiaal hoop ik nog meer artikelen te kunnen schrijven. Hebt u iets gelezen waar u op wilt reageren, om informatie aan te vullen of te corrigeren? Schroom niet om het mee te delen, graag zelfs. Mijn e-mailadres is uim.mccnsrmvs.nl. Literatuur/ websites - Vennessungsgescliichte, Museum für Kunst und Kulturgeschichte Dortmund (D) - httptficnum.cncnn.fr/RlJB/frech.html - httpt/Zwww.hobokenmuseum.org - http: innr.mccoys-kecatalogs. com - http://www.surveyantiques, com - httptfiwww. eacampos.pt - hup: innr.hollandsecirkel, nl - http://amhistory.si. edu/surveying - http://www.surveyantiques.com/meetpyour maker.htm - http://www.nashiia.com/dietzgen/ahoutus/ history.html Henk Holsbrink Met mijn oud-collega Gerard Mast van Staatsbosbeheer, met wie ik geruime tijd in de milverkaveling Oost- en Westdongeradeel heb samengewerkt, heb ik al jaren een vruchtbare uitruil van archiefbestandjes. Hij levert mij in Tresoar gevonden bladzijden uit een archief en zelf zend ik hem af en toe wat informatie ten behoeve van zijn verzameling over de historie van Friese eendenkooien. Gellius Dominici Zo ontving ik in de loop der jaren informatie over de landmeter en "notaris-publicus Gellius Dominici (ook Jelle Dominicus), alsmede een aantal archiefgegevens. Deze werd ca. 1624 geboren te Franeker en promoveerde na een studie aldaar op 16 april 1646 tot landmeter in dezelfde plaats.1 Onder promotie moet hier worden verstaan het uitgereikt krijgen van de bul als afgestudeerd landmeter. Daarna werd hij op 24 april 1646 als landmeter toegelaten door het H of van Friesland en kon hij zich nadien als Geom. Cand. terecht geadmitteerd landmeter noemen.2 Hij was eveneens notaris in Leeuwarden en trouwde op 21 februari 1652 op het stadhuis (bij het gerecht) van Leeuwarden met Grietie Rienckdr., afkomstig uit die stad. Enkele jaren later, op 8 maart 1654 kwam hij voor op de lijst van notarissen van het Hof van Friesland. Hij was gevestigd in Leeuwarden en wel op de Oranjewal aldaar. Uit de archieven blijkt dat hij als landmeter een werkzaam man was: - In Kubaard verrichtte hij metingen rond 1650 en in Finkum in de jaren 1654/1655. - In 1659 werd hij genoemd bij de vennelding van "landmeting" in Wierum. - Van zijn hand is ook een kaart van 1 P.S. Teeling, Repertorium enz., Kadaster Apeldoorn 1981 2 Informatie Jarich Renema 20

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 22