Dekemastate in Baard, die hij in 1661 vervaardigde en die te aanschouwen was op de expositie "In alle staten" in Tresoar in Leeuwarden. - In een coopbriefvan 7 mei 1665 van een sate landts te Westergeest werd Gellius Dominici aldus genoemd: "nae de metinge bij de notaris Gelius Dominici - Voorts tekende hij in 1670 een kaart van de landerijen behorende bij de zathe "Nieuwland", welke nu nog hangt in Heringastate, thans met met de huidige naam "Popta-slot" te Marssum. - Ook wordt zijn naam nog vermeld bij een meting in 1675 van de "Koaipleats" (een boerderij met 70 pondematen land) op de Hallumer Mieden, en wel aldus:3 "meetinge van Gerryt Reynersz gebruycte plaats op hallumer mieden 1675 Den 27e april 1675 heb ik ondergeschrevene landtmeter bij den hove van frieslandt geadmitteerd, gemeten met Conincx Roede Ten requisitie van de E.D: mog: Heere Jarich van Ockinga Raadsordinaris in desen hove in qualiteit en mede 't Recht door schevdinge becomen hebbende van heere Willem van Wijnbergen heer van Oucoop, seeckere sate landts gelegen tot hallum op de mieden bij Gerryt Revners als meyer gebruycktgroot nae Naem 70 pondematen bestaende en gemeten in volgende percelen (At/ml.) Aldus gedaen gemeeten en de gecalculeert, op dAanwijsijnge Devan gedaen, in voegen vooren, bij mij ondergeschreven gesworen landtmeter ten continuatie Leeuwarden den 3e May eynsdemanni Dominici Nots.Publ 4 Uit die ondertekening blijkt dat hij inderdaad landmeter was, èn evenzo Notaris Publicus. Als notaris was hij ook actief toen hij in september 1659 een bod uitbracht op een "plaatske" in Zwaagwesteinde en na zijn overlijden nog in 1692 op de koop van 1/4 op Het wapen op de grafzerk van Gellius Dominici (Gelliuszerk) Unia State te Wirdum, waarvan zijn weduwe vruchtgebruikster was. Bovendien in 1683 en 1688 als curator inzake de nalatenschap van Rixt van Donia. Derhalve notaris, curator en landmeter; dit in tegenstelling tot zijn naamgenoot Gellius Dominici. procureur en postulant te Rinsumageest en in 1685 notaris inKollum, die echter geen landmeter was en gehuwd was met Nieske Bokkes. Over hem komt in de Inventarisatieboeken een boekschuld voor van 24-10-0 en wel ten name van Gellius Dominici te Rinsumageest.5 Na het overlijden van Nieske Bokkes in 1663 hertrouwde deze Gellius Dominici met Grietje Edes uit Oudkerk.6 Uit de hiervoor vermelde notities blijkt dus dat er een tweetal notarissen was met dezelfde naam "Gellius Dominici", waarvan Gellius Dominici van Rinsumageest niet venneld werd als landmeter. 21 3 Tresoar Leeuwarden, Toegang 327, inv.nr. 156911 4 G. Mast, De eendenkooi bij de hel te Hallum, Min. van Landbouw Den Haag, 2007 5 Inventarisatieboeken inv.nr. 208 (1666-1668) fiche 3 d.d. 1 -4-1667 6 Informatie Jarich Renema

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 23