De magnetiseermachine van G. Knight ing. Martien van Zoeren Halverwege de 18de eeuw was de kennis van elektriciteit en magnetisme nog volop in ont wikkeling. Het grote publiek vond het nogal ingewikkeld en geheimzinnig. Zo konden kwakzalvers hun mening verkondigen dat magnetisme een probaat middel tegen impo tentie was. Of dit de reden was voor de arts G. Knight 0111 zich te gaan specialiseren in mag netisme is niet bekend. Hij ontdekte dat, wan neer hij gedurende enige tijd een magneetsteen langs een stalen staaf streek, deze ook magne tisch werd en wanneer men een aantal van deze staven met elkaar verbond, de kracht tezamen aanzienlijk versterkt werd. Hierop voortbor durend bedacht hij zijn machine. Hij hield zijn kennis geheim om met zijn zogenaamde kunstmagneten als vervanger voor de magne tische zeilstenen een lucratieve handel op te zetten. Terwijl hij biimen zijn netwerk van de Royal Society, een gezelschap van invloedrijke personen uit de wetenschap, de industrie en het leger, druk bezig was een markt voor zijn pro duct te vinden, deed korte tijd later John Can ton ook de ontdekking om magnetisch staal te maken. Canton publiceerde zijn vinding gelijk, waardoor Knight voorzag dat er - ook gezien de kinderarbeid - met de handel weinig winst te halen was, ook al zette hij z'n machine in. Hij besloot z;'n plannen in de ijskast te zetten. Toen kreeg hij een tweede kans om zijn kennis van het magnetisme te gelde te maken. Het zeilschip "De Dover" liep tijdens zijn reis van New York naar Londen zware averij op toen het door de bliksem werd getroffen, die door twee dekken heen sloeg. In het ruim stond twee meter water en van de vier kompas sen werkte er niet één meer. Terwijl men hard pompte en moest varen op de zon, de sterren en de wind bereikte het schip op 21 januari 1749 het eiland Wight. De kapitein John Wad- dell kocht daar een nieuw kompas om zijn reis naar Londen voort te zetten. Toen hij het kom pas op zijn plaats in het kompashuis wilde zet ten. bleek dat de naald een afwijking van 22,5° aangaf met de richting op het dek. Eemnaal in Londen aangekomen wilde de kapitein ach ter de oorzaak van de afwijking komen door een expert te raadplegen, te weten dr. Knight. Deze deed een uitvoerig onderzoek, waarbij veel gebreken aan het licht kwamen. Er waren ondanks de ontkenning van de scheepstimmer man toch ijzeren spijkers in het kompashuis verwerkt, die door de blikseminslag magne tisch waren geworden. Het ophangpunt van de ruitvormige kompasnaald van ijzerdraad, die onder de roos van het droge kompas was aangebracht, zat niet exact in het midden en de magnetische kracht was niet gelijk over de ruit verdeeld. Bij controle van 20 andere kompassen kwamen dezelfde mankementen tevoorschijn. De kunstzinnig gevonnde kom pasnaalden, die onder andere bij de Navy in gebruik waren, bevatten zelfs méér dan twee magnetische polen, zoals bleek toen Knight er ijzervijlsel op strooide. Dus besloot Knight zelf nautische instrumenten te gaan bouwen, waar bij hij geassisteerd werd door de instrument- maker Jolm Smeaton (Knight was zijn mentor bij de Royal Society). Zijn kompassen waren een aanzienlijke verbetering ten opzichte van de bestaande en uiteindelijk lukte het Knight deze bij de Navy in 1757 ingevoerd te krijgen. Nadat hij in 1766 octrooi had verkregen op een verbeterde versie kon de kassa echt gaan rin kelen. De slagroom op de taart was natuurlijk de mededeling bij ieder kompas, dat deze door dr. Knight hoogst persoonlijk was gecheckt. Eveneens ontving hij een beloning van L 300 van de Board of Longitude, de Britse lengte graadcommissie. Nadat Smeaton voor zichzelf was begonnen in de vuurtorenbouw, waar liij het zwaluwstaartsysteem van de houten kom pashuizen in steen toepaste, bracht Knight zijn handel onder bij de koninklijke instrument maker Georg Adams sr., ook lid van de Royal Society en leverancier van het leger, die als zijn agent de alleenverkoop kreeg en voor de vervaardiging zorgde. 23

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 25