Eind goed al goed, zou men denken; Knight had echter zijn geld belegd in een mijnbouw- project, dat mislukte, zodat hij door vrienden financieel ondersteund moest worden om zijn schulden af te lossen. Hij werd bibliothecaris bij het in 1759 geopende British Museum, waar in de kelder zijn magnetiseermacliine stond opgesteld. In 1772 stierf hij in het mu seum als een verbitterd mens. In hetzelfde jaar onthulde zijn executeur-testa mentair het grote geheim van de magnetiseer macliine. Het werd in 1776 in het gezagheb bende tijdschrift Philosophical Transactions van de Royal Society gepubliceerd. Het geheim samengevat: Hij stapelde op twee karretjes een aantal mag netische stalen staven, op ieder 240 in de juiste volgorde, zodat hij twee verrijdbare krachtige magneetblokken kreeg. Deze bracht hij met de aantrekkende polen op korte afstand van elkaar en in de tussenruimte werden de stalen staven of de naalden gelegd, de naalden bevonden zich in een houten beschennbakje, zodat ze niet rechtstreeks tegen een van de blokken aan schoten en er niet meer af te krijgen waren. Voor het magnetisch opfrissen van bestaande kompassen kon het gehele toestel ertussen gezet worden. Het gewicht van de twee wagen tjes samen was ca. 500 kg.1 Opmerkingen 1. De prijs van het Kniglit-kompas was 2 L 05 Sh. Veel klanten vonden dit buitensporig duur, daar de gewone mit-kompassen ca. 5 Sh kostten. In de prijslijst van Georg Adams Jr. van 1791 vinden we voor een Knight's stuur- kompas 2 L 12 Sh 06 P en voor een Knight's azimuthkompas 5 L 15 Sh 06 P. De azimuth- inrichting had Smeaton erbij ontworpen. Hier was dus geen sprake van prijsopdrijving, het toestel was door z'n uitvoering zo kostbaar. In de top van het ivoren hoedje, dat op de spil hing, was bijvoorbeeld een agaat aangebracht om slijtage in het draaipunt tegen te gaan. 2. Het feit, dat op het eind van zijn leven zijn machine in de kelder van het museum stond duidt er op, dat hij ook zijn agent Adams niet ingelicht had en dus het magnetiseren zelf bleef doen. 3. Vermoedelijk was de onthulling van het geheim direct na zijn dood het gevolg van een afspraak met de Board of Longitude, want doorgaans kreeg men een prijs wanneer men het geheim met anderen deelde. Zo ontving in 1777 Jesse Ramsden een beloning van 165 L voor de door hem ontwikkelde verdeelmachine onder het beding, dat hij zijn kermis moest pu bliceren en indien gewenst voor een schappe lijke prijs het werk voor zijn collega's diende uit te voeren. Twee eeuwen later Op de foto ziet men een elektrisch magneti- seerapparaat zoals dat rond 1980 bij het Oost- Duitse leger in gebruik was. De fabrikant is niet bekend. De voeding is 8 volt gelijkstroom. De instmcties staan in het deksel. Het apparaat kan bij gebrnik gewoon in het kistje blijven zitten. De kistafmetingen zijn 17,7 x 10,7 met een hoogte van 11,1 cm. Gezamenlijk gewicht is 3,1 kg. Naalden van 35 mm. en 60 mm. kun nen hiermee gemagnetiseerd worden. Men legt de naald op de voorgeschreven plaats, de knop 6 seconden ingedrukt houden en het proces is voltooid. Op de zijkant staat venneld: fiïfA (Nationale Volksannee van de DDR) Tvp NK-02 Nr. 0618. 1 Alan Gurney, Der Kompass, Bielefeld 2010, p.97-129 Oost-Duits elektrisch magnetiseerapparaat van mnd 1980 (coll. en foto auteur 24

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 26