Historisch nieuws Geodeet over Scheepvaartmuseum 'Een verdieping hoger in dezelfde vleugel hebben ze ook navigatie-instumenten, waar onder een jacobsstaf, niet interactieve info- graphics hoe de instumenten werken, erg leuk. Enige puntje van detail is dat de infograpghics slordig gemaald zijn, waardoor soms de aflezing niet helemaal klopt met de hoek (bijv. dat de aflezing bij 45 graden 50 is en bij 0 graden 10).' (Jochem Lesparre op GIN-groep Linkedln, 27-12-2013) Na 75 jaar openbaar De lijst van (nationale) archiefstukken die per 1 januari 2014 openbaar werden, bevat als nr 1176 twee stukken uit 1938 van het Internatio naal Congres voor Landmeetkunde te Rome. (www.gahetna.nl) NB De tijdschriftendatabank van DHC gaf altijd al tientallen K&L-treffers ter zake met 'Rome 1938'. Geodesia analoog Ir. G. Jacobs (gradusjacobs@,ziggo.nl) heeft een set ingebonden Geodesia-jaargangen 1980 -2003 voor een liefhebber. Ongeveer 10 delen, dus 2 a 3 jaargangen per deel. Geallieerde Stafkaarten GSGS en Duitse Truppenkarte GSGS In de Tweede Wereldoorlog werden op initia tief van de Amerikaanse Anny Map Service in Washington DC en het Engelse War Office in Londen kaarten van strategisch gelegen gebie den in de bezette gebieden vervaardigd. Het werk van de militaire diensten omvat onder andere kaarten van steden en kaartseries van onder andere Frankrijk, België en Nederland. Hieronder valt de kaartserie Holland, 1:25.000 die bij de Amerikanen bekend was onder de code A MS. M831 Anny Map Service, kaart- serienununer M831) en bij de Britten onder de code GSGS 4427 Geographical Section General Staff, kaartserienummer 44271. Tmppenkarte De "Tmppenkarte-collectie" bevat de volledige serie van 112 militair-topograhsche kaarten 1:50.000 die de (Nederlandse) Topografische Dienst in de jaren 1940-1944 maakte op last van de Wehnnacht. Van enkele civiele kaarten is ook een geheime versie gemaakt, de zoge noemde Schiesskarte, waarop het Duitse leger o.a. stellingen en verdedigingswerken heeft aangegeven. Ook deze 'geheime kaarten' zijn aanwezig in de nieuwe collectie van Dotka Data, herkenbaar aan de naam "Schiesskarte" en het rode grid. (www. dotkadata. com) Nieuws Kadastermuseum - Luchtfoto's uit W.O. II - In de vorige nieuwsbrief is gezegd dat we de beschikking kregen over ca. 70.000 luchtfoto's die de geallieerden in 1944 maakten van Nederland, België, Duitsland en Frankrijk. Er werd bij venneld dat deze foto's gescand zouden worden. Na enig speurwerk van vrijwilliger Peter Geudeke werd ontdekt dat zij reeds gescand zijn, namelijk destijds in Duitsland. Een doos vol dvd's was nog in Zwolle aanwezig en staat nu in het Kadastermuseum. Zij zullen beter toegankelijk worden gemaakt. - Inmiddels is het Kadastermuseum in het bezit van een fascimilé-uitgave van De Atlas der Neederlanden. Het zijn 9 foliobanden met 618 gedrukte en handgetekende kaarten. (Uit: Nieuwsbrief Kadastermuseum januari 2014) Hollandse cirkel meer op tv Op 5 oktober 2013 om 10.32 uur zond Om- rop Fryslan 'It Ljouwert fan Sems' uit over landmeter Johan Sems (1572-1635). In het Flistorisch Centrum Leeuwarden was namelijk een tentoonstelling over de Gouden Eeuw in gericht, waarbij een 3D-presentatie van de uit 1603 daterende stadsplattegrond van Johannes Sems op een groot beeldscherm dé grote publiekstrekker was. Er was een interactieve versie, waarbij bezoekers middels een touch screen zelf door de stad van ruim 400 jaar 25

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 27