Hollandse cirkel ook regionaal op tv (mew. omropfryslan. nl) geleden kunnen dwalen. Ook het huis van Sems is gelokaliseerd. Hij woonde van 1602 tot 1610 ter plaatse van Sint Jacobsstraat 22, niet ver van het in 2008 naar hem genoemd restaurant in het voormalige onderkomen van Creativiteitscentrum 'De Blauwe Stoep'. Op bijgaand filmfragment wordt een Hollandse cirkel in een tentoonstellingsvitrine geplaatst. (www. omropfryslan.nl en www.gemeentearchief.nl) Ondergaan GIS-ajdelingen lot typekamer? 'In de landmeetkunde heeft er jaren geleden ook al een verschuiving plaatsgevonden. Eerst stonden er in het veld zeer gespecialiseerde mensen. Toen de meetapparatuur steeds gebruiksvriendelijker en makkelijk bedienbaar werd. verplaatste het specialistische werk zich van buiten naar binnen. De specialisten gingen mee en kwamen achter een pc binnen te zitten. Persoonlijk denk ik niet dat GIS- afdelingen zomaar zullen verdwijnen. Wel denk ik dat er net als in de landmeetkunde een verschuiving zal plaatsvinden. Wat nu een specialisme is, is straks voor iedereen toegankelijk. (www.geodomein. nl/eolumn, Roosmarijn Haring, december 2013) Mijnkaartenop heerlenvertelt.nl 'Nederlands Mijnmuseum beschikt over een groot aantal mijnkaarten. Hierop is het com plete ondergrondse gangenstelsel minutieus inbeeld gebracht. Voor de Oranje Nassau I mijn te Heerlen, in de schacht waarvan Ne derlands Mijnmuseum is gehuisvest, geldt dit voor de hele concessie 30 km2), in grote lijnen verlopend van het huidige Zeswegen tot onder Rode Put nabij Simpelveld enerzijds 8 km) en van de lijn Terwonn/Benzemade tot Langveld/Heerlerbaan/Caumerbeek anderzijds (variërend tussen 2 en 5 km). Mijnmeter www. heerlenvertelt. nl) De metingen werden verricht m.b.v. theodolieten (meetinstrumenten) en andere hulpmiddelen. Ook deze zijn in mime mate aanwezig bij Nederlands Mijnmuseum. Alle ondergronds opgemeten gegevens werden direct na elke dienst bij de kaartenkamer bovengronds aangeleverd en vervolgens verwerkt. Een totaal overzicht van een mijnkaart geeft meteen aan welk een enorm aantal arbeidsuren hierin zijn verwerkt. (www. heerlenvertelt. nl) Tekenvoorschriften blijven populair 'Topographisch Bureau - Voorschrift ter vervaardiging van kaarten; vastgesteld bij Koninklijk Besluit van den 21eJunij 1856, 26

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 28