BaZL Op een paar uit 1869 en 1905 na, van latere inpolderingen. Op internet staat verder een prachtige website over vele soorten grenspalen in Nederland, gemaakt door Rien de Schipper: http://nldo. blogspot.nl (Adri den Boer) Drukpers voor zeekaart stopt ermee \'rclux van 11/12 november 2013 wijdde een bladzijde aan de overgang van de gedrukte zeekaart naar de digitaal vervaardigde en toegezonden zeekaart. Dit met het onderschrift "De zeekaart staat onder dmk. Hij kan niet steeds up-to-date worden gehouden, als een papieren kaart. Maar daarop valt weer geen zeereis te plannen". Het artikel begint met een stukje historie van de vervaardiging van zeekaarten en wel met de vermelding dat president Thomas Jefferson van de USA in 1807 een opdracht gaf aan een groepje marine-officieren om ten behoeve van deze vervaarding metingen en waarnemingen te doen. De opvolgers van deze zeeofficieren t.w. de Amerikaanse Hydrografische Dienst verkochten tot aan deze eeuw jaarlijks 60.000 zeekaarten. Deze dienst zal nu vanaf april 2014 slechts digitale kaarten vervaardigen, publiceren en verzenden en zullen hun kaarten in het algemeen slechts digitaal te raadplegen zijn. Derhalve "zal het drukken nu verdwijnen" aldus Ben Timmerman, hoofd publicaties van de Dienst der Hydrografie. Het argument om door de dienst geen gedrukte kaarten meer te vervaardigen was de afnemende vraag naar gedrukte kaarten en bovendien "is drukken duur". Door de huidige toepassing van elektronica kunnen digitaal vervaardigde kaarten altijd actueel worden bijgehouden anders dan dat in het voorheen handmatig op de brug gebeurde naar aanleiding van de bekende "Berichten aan Zeevarenden". Nu kan dat anders en wel naar aanleiding van de dagelijks verzonden maar nu digitale actuele "Berichten aan Zeevarenden".Tot dusver werden periodiek, hooguit een keer per jaar of nog langer nieuwe kaarten gedrukt wanneer er grote wijzigingen in een navigatiegebied optraden. Óp de bmg werden handmatig wel de zeekaarten bijgewerkt op basis van de dagelijkse berichtgeving van hydrografische in kaart gebracht Met kaart en passer.. www. defensie.nl/'marine/'hydmgrafie) diensten. Maar de huidige ontwikkeling van digitale navigatie die het mogelijk maakt op de bmg met navigatiesystemen als ECDIS te navigeren maakte de papieren kaarten overbodig. De vraag naar papieren zeekaarten wordt daardoor geringer ofschoon de vraag naar gedrukte kaarten altijd wel zal blijven bestaan, omdat een blik op een kaart nu eemnaal toch duidelijker is dan op een beeldscherm, aldus de schrijver van het artikel. Gedrukte kaarten blijven beschikbaar en wel op aanvraag te drukken door een gecertificeerd bedrijf. Dit "Printing on demand", blijkt efficiënt te zijn en kost nog maar een kwartier drukken per kaart. En op een andere wijze zijn zeekaarten wel verkrijgbaar, want distributeur Harri Trading in Rotterdam heeft wel 3.000 dagelijks bijgehouden zeekaarten van de British Admirably op voorraad. Verzending over de hele wereld kost een zee van tijd zodat het einde van de gedrukte zeekaart toch moet worden gevreesd. De factoren tijd en actualiteit worden dennate belangrijk gezien dat alleen de digitale kaart met informatie aan genoemde verlangens kan voldoen. Mede door bezuinigingen op Defensie worden door de Dienst der Hydrografie alleen bij grote wijzigingen nieuwe kaarten uitgebracht zodat op zee voortaan zelf de kaarten moeten worden bijgewerkt door middel van de toegezonden "Berichten aan Zeevarenden". Landmeters en zeeofficieren zullen voortaan meestal digitaal afstanden en hoeken meten alsmede koersen en plaatsbepalingen digitaal uitvoeren. Maar de geprinte zeekaart zal altijd wel een bescheiden 28

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 30