Varia; Kadaster zat in Het Witte Huis AHN: hoogste punt Nederland ligt verkeerd 'De hoogste plek van Nederland zou op een andere plek op de Vaalserberg in Zuid-Limburg liggen dan nu wordt aangegeven. Volgens Staatsbosbeheer blijkt die hoogste plek zestig meter verder naar het zuiden te liggen. De Vaalserberg heeft een hoogte van 322.7 meter boven NAP. Staatsbosbeheer en Bureau MTD Landschapsarchitecten ontdekten de .fout' toen de plek van de paal op de hoogste plek werd vergeleken met de nieuwste digitale hoogtekaarten van Nederland. MTD en Staatsbosbeheer willen de paal nu zestig meter naar het zuiden verplaatsen naar de goede plek. laat Staatsbosbeheer dinsdag weten. Ook twee palen die het bekende Drielandenpunt moeten markeren, staan dertig meter uit het lood en moeten worden verplaatst. En wel zo dat iedereen met een voet op het kruispunt van de grenzen kan gaan staan, aldus de woordvoerder. Het Drielandenpunt geeft een vergezicht over de Nederlandse, Duitse en Belgische kant van de grens. (www.nit.nl30 januari 2014) Het Witte Huis aan de Wijnhaven in Rotterdam (art nouveau, architect W. Molenbroek) dateert van 1898. Deze befaamde wolkenkrabber van 45 meter hoog was dertig jaar lang het hoogste particuliere gebouw van Europa. Het Rotterdamsch Adresboek van 1898 leert dat al direct de 'Bewaarder der Hypotheken en kadaster' en de 'Controleur d. dir. Belastingen en kadaster' er kantoormimte in huurden. Men dacht dus toen al groots! Het adresboek van 1904 geeft dat het Kadaster op de vijfde etage zat. In de editie van 1913 is daar sprake van 'Technisch Bureau, Kadaster' en 'Landmeters v.h. Kadaster'. In 1920 zaten de landmeters en tekenaars er ook nog, maar voor de oorlog verhuisde men al. Naar het Centraal Belastingkantoor aan de Puntegaalstraat ('Plukmekaalstraat') ging men net zoals de andere onderdelen van de Belastingdienst pas in 1948. Dit pand naar ontwerp van H. Hoekstra (RGD, 1938) is intussen ook een rijksmonument (met appartementen). Het Witte Huis rond 1900 (www.loc.gov/pictims) Adri den Boer 31

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 33