Voor u gelezen Hendrik Verhees (1744 -1813), Ruud van Nooijen, Leven, werk en tijdsbeeld van Hendrik Verhees (1744-1813), markant Boxtelaar, ISBN: 9789462282810, Stichting Cultuurgeschiedenis Boxtel-Meierij Hendrik Verhees11 okt. 2013, 139p., €10,- Omdat 200 jaar geleden Hendrik Verhees over leed werd door de bovengenoemde stichting 2013 tot het Hendrik Verheesjaar uitgeroepen. In de inleiding van het boek wordt opgesomd hoe de stichting dit feit door verschillende deelprojecten onder de aandacht heeft ge bracht. Er werd onder andere een kunstwerk in de vonn van een Hollandse cirkel gerealiseerd, zoals venneld in DHC 2013-4 pag. 160-162 door Adri den Boer. Eveneens stond de uitgave van dit boek op hun programma voor 2013.111 2007 had dezelfde stichting het boek "Op de kaart gezet, Hendrik Verhees 1744-1813" van dr. Hans Pel uitgegeven. Om te voorkomen dat het boekwerk te lijvig en kostbaar zou wor den had de historicus Pel slechts een beperkte onderzoeksopdracht gekregen. Hierdoor kwam een groot aantal aspecten van Verhees niet aan bod en bleef veel materiaal ongebruikt op de plank liggen. Om toch een zinvolle oplossing voor deze situatie te bedenken werd binnen het bestuur besloten om uit dit materiaal in overleg met de krant Brabants Centrum een twaalftal artikelen te publiceren en deze in 2013 tot een boek te bundelen. De secretaris Ruud van Nooijen werd bereid gevonden het karwei voor zijn rekening te nemen. Toen hij zijn artikelen aan het einde van de rit wilde bundelen, kwam hij tot de conclusie, dat er weinig samenhang tussen de onderdelen zat. Dit noodzaakte hem opnieuw de pen ter hand te nemen om met behulp van het beschreven tijdsbeeld tot het beoogde geheel te komen. Volgens mij is hij daar goed in geslaagd. Het is een boek gewor den voor het grote publiek, dat gemakkelijk leest en zeker voor de mensen uit Boxtel en omgeving zeer herkenbaar is. Het tijdsbeeld begint bij de gebeurtenissen die leiden tot het ontstaan van de Republiek der Verenigde Nederlanden in het jaar 1588 en eindigt bij de terugkeer van prins Willem Frederik van Oranje-Nassau, de latere koning Willem I, te Scheveningen in 1813. Daar waar het tijdsbeeld raakvlakken heeft met de acti viteiten van Verhees wordt dieper op de zaken ingegaan. H et leven van alledag in een dorp als Boxtel wordt tegen de achtergronden op lande lijk niveau beschreven aan de hand van invals hoeken als: Politiek, Oorlogsomstandigheden, Religie, Rechtspleging. Onderwijs, Inkomen, Gezondheidszorg, Landschapsontwikkeling, Wegenaanleg enz. Hoe groter het raakvlak, des te uitvoeriger w orden de activiteiten behandeld in de daaraan gerelateerde hoofdstukken. Deze activiteiten zijn: 1 Patriot en bestuurder, 2 Landmeter en cartograaf (8 pagina's), 3 Aannemer, architect, opzichter, landbouwkundige, 4 Waterbouw kundige, 5 Schetsenmaker, 6 Medebestuurder armenzorg en 7 Vrederechter. Al deze aspecten worden gebed in een beschrijving van zijn omgeving, familie, vrienden, bekenden en andere bekende tijdgenoten. Het boek besluit met de literatuurlijst en de werkzaamheden van de stichting. De schrijver is erin geslaagd de Leven, werk en lijdsbedd van Ik markcinf Boxtelaar 35

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 37