UITTREKSEL die nende tot Bylaa- ge by het Rapport nopens de Rivier de A*. BEGROOTING van Kosten, om de Rivier de Aa, van 's Bosch tot Vcgchelte verbreeden en te ver diepen, en daar op te plaatfen de noodige Sluizen, zo tot betere losfinge van het water, alsmede, om die Rivier, voor Schuiten, bevaarbaar te maaken. De geheele Rivier opgenomen, en daarvan gefor meerd een Kaart figuratief in twee (lukken N". I beginnende aan de Stad 'sBosch by de kleine Hekel, en (Irekkende tot aan de Sluis en Watermolen van Kilsdonk onder Dinther N°. a beginnende van de Sluis te Dinther, tot aan de Brug te Vegchel. Door H. VERHEES te Boxtel. Vervolgens het geheele Riviervakzo als voorf. ismet een Raandens Waterpas gewaterpast, en daartoe by my, geduurende de Waterpasfinge geasfumeerd J. Verhellouw, Stads Architeft te 'sBosch, van de gedaane Waterpasfingzo als zulksvan fiation tot Ration, is bewerkt in een Profil gebragt, met een Reduftie, hoe veel voeten, duimen en lynen Ryn- lands de Oevers van voorf. Rivier, onder en boven de horifontaale Linien zyn gelegen, alles gelegen, zo op de Kaart figuratief, als op bet Profil. En eindelyk is op dezelve ook aangetoond de plaatfen, alwaar Sluizen en Overlaaten zouden behooren te worden geplaacst. Geprojefteerd in den Jaare 1803 en 1804. figuur van Hendrik Verhees een stuk dichterbij de lezer van nu te brengen. Opmerkingen: 1. Tijdens de presentatie vertelde Ruud van Nooijcn. dat hij op het eind toch nog in tijd nood was gekomen. Dit zal er de oorzaak van zijn dat hij op pagina 82 een drukfout over het hoofd heeft gezien, waarin gesteld wordt dat er 5 stuivers in een gulden gaan in plaats van 20. 2. Vermoedelijk is Verhees hetzelfde overko men, want op pagina 105 staat als illustratie een oude gedrukte tekst afgebeeld waarin sprake is van een Raandens waterpas. Om dat een instrumentmaker Raanden totaal on bekend is, lijkt mij de veronderstelling juist, dat er ook in 1805 een drukfout is gemaakt en dat hier Ramsden had moeten staan. Gezien het slordige handschrift van Verhees, zoals blijkt uit zijn schetsenboek, is dit een begrijpelijke misslag van de drukker. Het Ramsden waterpastoestel werd in 1795 ook al door Krayenhoff gebruikt, die de volgende lovende woorden over dit apparaat in zijn boek van 1835 laat optekenen: Het werktuig van Ramsden hetwelk de ondennnding ons geleerd heeft van alle bekende werktuigen het naauwkeurigste te zijn en tevens het gemakkelijkste in de be handeling. 3. Omdat het boek een populaire uitgave is ontbreken noten en registers. Als het boek vragen oproept lijkt het me dan ook de aangewezen weg om de website van de stichting, www.hendrikverheesboxtel.nl, met een bezoek te vereren en daar de vraag neer te leggen of zelf te gaan googlen. Om maar wat te noemen: er bevinden zich door de Oostenrijkse Successieoorlog 1740-1748 veel vreemde troepen in Brabant, maar wat moet een Engels grenadiersregiment in Boxtel in 1747 (pag. 43)? En waarom gaat de Oostenrijkse veldmaarschalk Karl Josef graaf Batthyany in 1748 op de hei bij Boxtel nieuwe kanoimen uitproberen (pag. 21)? Op zich zijn dit feiten waar de peuter Hendrik weinig mee van doen heeft, maar die wel de nieuwsgierigheid prikkelen. Kortom, een interessant boek voor die prijs. Marden van Zoeren 36

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 38