Hollandse cirkels met zonnewijzer1 Patric Oven Landmeters gebruiken instrumenten om onder andere horizontale hoeken te meten. Door de geschiedenis heen waren er tal van verschillende instrumenten die hiervoor dienden. De Hollandse cirkel was er één van. Wat minder bekend is, is dat op sommige van deze Hollandse cirkels zonnewijzers zijn aangebracht. B ij een bezoek aan het MAS (Museum Aan de Stroom) in Antwerpen viel mijn oog op een instrument dat op de zesde verdieping was tentoongesteld. Op het bijbehorende tekstplaatje stond de benaming "Circumferentor", een andere benaming voor de Hollandse cirkel. De zesde verdieping concentreert zich op de "Wereldhaven", met collecties over handel en scheepvaart. Dit artikel gaat dieper in op de instrumenten die horizontale hoeken meten en op Hollandse cirkels op andere locaties. (Hier volgen in het originele artikel ook beschrijvingen van groma, dioptra, theodoliet en tachymeter, red.) Hollandse cirkel met zonnewijzer Vroeger waren instrumenten zeer duur, omdat ze volledig met de hand werden vervaardigd. Het bezit van bijvoorbeeld een zakzonnewijzer met kompas was een privilegie van de welgestelde burger. Het toevoegen van een kleine horizontale zonnew ijzer aan de Hollandse cirkel was een slimme en goedkope oplossing om met dit instrument ook het uur te weten en daardoor een aankoop van een zonnewijzer uit te sparen. Meestal werd deze "upgrade" op vraag van de landmeter uitgevoerd door een instrumentenmaker. De stijl van de zomiewijzer is dikwijls inklapbaar om niet beschadigd te worden bij verplaatsing. Rond de kompasrand is een uurverdeling gegraveerd. Na oriëntering kan dan de zonnetijd afgelezen worden. Musea waar een Hollandse cirkel met zonnewijzer in de collectie voorkomt Museum Boerhaave, Leiden: Hollandse cirkel met zonnewijzer van H. Sneewins (midden 17de eeuw). Deze Hollandse cirkel is speciaal gemaakt voor prof. Frans van Schooten te Leiden, wiens familiewapen en naam zijn aangebracht op een van de kruisannen. Op de alhidade (draaibare peilaanwijzer) is een kompas met zonnewijzer aangebracht. De stijl van de zonnewijzer is opklapbaar en staat precies boven de noord-zuidlij n van het kompas. Het kompas met de zomiewijzer draait dus met de alhidade mee. Time Museum, Rockford: Hollandse cirkel met zonnewijzer van C.D. Metz (omstreeks 1700). Op het kompas staat een zonnewijzer met opklapbare stijl met uurcijfers van 4 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds. Collectie Geodesie, Technische Universiteit Delft: Hollandse cirkel (eerste helft of midden 17de eeuw). Bij het kompas zijn vier schroefgaten te zien. Vermoedelijk was hier een zonnewijzer gemonteerd die later verwijderd is. 1 Met toestemming overgenomen uit Zonnetijdingen (Tijdschrift Zonnewijzerkring Vlaanderen), 2013-2 3

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 5