Middeleeuwse zeekaarten MAS, Antwerpen: deze Hollandse cirkel uit 1639 is spijtig genoeg niet compleet. De verticale vizieren met richtdraden en de kompasnaald zijn niet meer aanwezig. Gelukkig is de zomiewijzer nog intact. Hij heeft alle uurcijfers van 4 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds. De initialen van de vermoedelijke bouwer zijn ADC. Afmetingen: 65 ïmn hoog, diameter 325 mm. Overdracht van Stedelijke Nijverheidsschool (Antwerpen) op 13 januari 1960. Referenties - H.C. Pouls, De landmeter Jan Pietersz. Dou en de Hollandse Cirkel, Delft 2004 - http://telescript.denayer.wenk.be/2010-ll/ b4b/public_html/heen. shtml Jeroen Mohrmann InDHC 2012-3 p. 94-101 is uiteengezet dat oceaanvaarders overstaken op basis van astronomische plaatsbepalingen. De enige mogelijkheid om daarna een specifieke ankerplaats, handelspost of zeeëngte temg te vinden was om op de hoogte te zijn van de geografische positie ervan en de survey's rondom deze (zee)plaats. Aangetoond zal w orden dat al vanaf de eerste portolaankaarten de astronomische plaatsbepaling een onmisbaar element bij het construeren van zeekaarten was. Met de astronomische plaatsbepaling als uitgangspunt is het niet verwonderlijk dat vanaf ca. 1275 op zeekaarten de kwadratuur van de cirkel temg te vinden is. Zie DHC 2012-3 p. 97. De zodiac als meetbasis voor de absolute tijd, benodigd voor het bepalen van geografische posities1 De sterposities, gevisualiseerd door de zodiac/ dierenriem, waren niet alleen bij de oude Grieken bekend, maar ook bij ver buiten Europa gelegen oude culturen, zoals die van de Maya's en de Chinezen. Dezen gingen van dezelfde sterren uit, maar kozen een eigen nulmeridiaan en vulden hun eigen, mythologische figuren in.2 DHC 2003-3 p. 95 4 1 Otto E, Neugebauer, A history of ancient mathematical astronomy, 1975; Gary D. Thompson, Origin of the Zodiac. The entry of Arabic star names into Europe, 2012; Journal for the history of astronomy, 44 jaargangen, waarbij een artikel (augustus 2012), geschreven door Matthieu Husson, Ways to read a table: reading and interpolation techniques in canons of early 14the century double-argument tables p. 299-319, laat zien dat middeleeuwse sterrentafels nog steeds een onderwerp van studie zijn. 2 Harvey M. en Victoria Bricker, Astronomy in the Maya codices, 2011Hierin worden de vaste sterren, de dierenriem van de Maya's ontrafeld en vergeleken met onze dierenriem; John M. Steele, Calendars and Years: Astronomy and time in the Ancient Near East, 2007, en het vervolg hierop: Calendars and Years II. Astronomy and time in the Ancient and Medieval world, 2011Hierin komen vergelijkenderwijs vele oude culturen met hun vaste sterren aan de orde.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 6