andere woorden: op zijn eerste oversteek over de Atlantische oceaan was Columbus astronomisch gezien uitstekend voorbereid. Al vele eeuwen vóór Columbus waren astronomen en wiskundigen het erover eens dat de aarde bolvormig was, dat de zon, de maan en de vaste sterren de meetbasis voor de absolute tijd vormden en dat de totale tijd voor de temgkeer van dezelfde sterconfiguratie, de dierenriem, volgens de berekening van Hipparches (ca. 100 v. Chr.365 dagen bedroeg. Voor de omtrek van de aarde, berekend met Alexandrië als nulmeridiaan, werd 38.640 km aangehouden, terwijl we nu rekenen met een omtrek van ca. 40.000 km. Uit het bovenstaande is te concluderen dat het gangbare verhaal dat Columbus dacht dat de aarde plat was door ongeletterden de wereld is ingestuurd.7 De belangrijkste wetenschappelijke bronnen voor deze conclusie zijn te vinden in de zich al snel over heel Europa verspreidende universiteiten. (Zie toelichting tabel 1.) Toegepaste astronomie en wiskunde, onmisbaar voor de astronomische plaatsbepaling Het Vaticaan als centrum voor het verzamelen en uitdragen van kennis speelde hierbij al vóór de 10de eeuw een voortrekkersrol. De oudste Vaticaanse sterrentafel, de Codex Vaticanus Graecus 1291, is van ca. 820 na Chr. Dit jaartal komt al dichtbij de oudste bewaard gebleven astrolabe, beschreven door David A. King uit de achtste eeuw. (Zie noot 19.) Het Vaticaan werd met de kennis van astronomie op de voet gevolgd door Venetië, dat in de periode 1000- 1500 met zijn beroemde navigatieschool de Europese handel met het Oosten beheerste. Venetië rekende de Spaanse Alfonsinetafels om naar zijn eigen nulmeridiaan. Hierna kwam de Spaanse vertaalschool te Toledo en de, eveneens Spaanse, navigatieschool te Mallorca in 1346 tot volle bloei.8 ltan rotaftt «rüUJwl zodiac riofi one resolution |Ktr year one rrvolaiion per day Werking van het middeleeuwse astronomische uurwerk: één wijzer met in de binnenring de stand van de dierenriem ofwel de maand van het jaar. In de buitenring wordt gelijktijdig de dag van dat jaar aangegeven en met de excentrisch gelegen ring, links om het midden, wordt het uur in het overeenkomstige etmaal weergegeven. Ernaast Dondi 's astrnrium uit 1344. Zie tabel 1 tegel Padua. 7 Patrick Gautier-Dalché schrijft hetzelfde, doch formeler:"Aucun savant médiéval n'a jamais soutenu l'idée d'uneterre platte." Ga utier- Dalché is vooral bekend als hoofdredacteur van de multidisciplinair geschreven boekenserie Terrarum Orbis. 8 De Spaanse koning Alfonso X (1221-1284) was een grote promotor van astronomie en wiskunde, waardoor vele Arabische manuscripten vertaald werden en o.a. omgezet werden naar de zogeheten Alfonsinetafels, Deze tafels waren onmisbaar bij het vinden van sterren, het meten van hoeken en het vervolgens berekenen van een geografische plaats. 6

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 8