G eodetiscli-cartografisch-historische promotie DHt-donateur Op 3 maart promoveerde aan de Rijksuniver siteit Utrecht it. Roel Nicolai, in het dagelijks leven 'principal geodesist' van Shell, op een proefschrift dat wegens de opzienbarende con clusies veel aandacht trok in de pers, maar ook voor onze beroepsgroep bijzonder was omdat het op het kruispunt ligt van de geodesie en de (historische) cartografie. Het proefschrift geeft aan dat hetgeen in de historisch-kartografische literatuur wordt beweerd over de nauwkeurig heid, en dientengevolge de herkomst, van de middeleeuwse portolaankaarten elke geode- tisch-wetenschappelijke grondslag mist (zie kader). Nicolai sloeg zich met verve door het gebrui kelijke vragenrondje heen, waarin achtereen volgens de Amerikaanse prof. Dem hardt (kaarthistoricus, Texas University), prof. Ver- bunt (astronoom, Nijmegen), dr. Leendert Dorst van de Dienst der Hydrografie, prof. Ra mon Hanssen van TU Delft en prof. Cohen, wetenschapshistoricus Utrecht aan bod kwa men. De laatste stak zo enthousiast van wal dat zijn vraag verwerd tot een hoorcollege, waarop Nicolai, geheel buiten de spelregels van het ritueel, niet reageerde met een ant woord, maar met een wedervraag: "Hoogge leerde opponent, wat is Uw vraag?" Door de vragen van de geodeten kreeg het dis cours een sterk geodetische inslag. Hanssen vroeg naar de nauwkeurigheid van de middel- 51 dr.ir. Herman Ouee Dr.ir. Roel Nicolai met bal, begeleiders...

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 13