eeuwse tijdmeting aan boord van een zeeschip en de nauwkeurigheid van de navigatie, en Dorst naar de criteria voor de keuze van de basispunten, Pisa en Genua, die Nicolai had gebruikt voor het georefereren van de middel eeuwse portolaankaarten. De laudatio werd uitgesproken door dr. Peter van der Krogt. (Prof. Ferjan Ormeling was aanvankelijk promotor, maar kon de eind streep niet meemaken wegens het bereiken van de leeftijdsgrens.) Het was voor Van der Krogt en diens werkomgeving wel wennen geweest aan de sterk geodetische inslag van Nicolai's probleemstelling en aanpak, en ook aan het kennelijke 'cultuurverschil tussen de academische wereld en de olie-industrie': Ni colai had zich in een e-mail verwonderd over het feit dat hij, na op twee dagen na twee maanden, nog geen reactie had gekregen op zijn onderzoeksplan! Middeleeuwse oorsprong zeekaarten ontkracht Op 3 maart 2014 promoveerde in Utrecht (UU, faculteit Bètawetenschappen) bij prof.dr. Jan P. Hogendijk de geodeet ir. Roel Nicolai met het proefschrift critical review of the hypothe sis of a medieval origin for portolan charts'. Roel Nicolai deed onderzoek naar portolaankaarten, gedetailleerde zeekaarten van de Mid dellandse Zee en de Zwarte Zee die plotseling in Italië verschijnen aan het einde van de der tiende eeuw. Onderzoekers namen tot nu toe aan dat deze schitterende kaarten dateren uit middeleeuws Europa, maar Nicolai komt tot de conclusie dat hun oorsprong verder terug in de tijd ligt. Ook blijken de kaarten veel nauwkeuriger dan gedacht. Nicolai onderzocht de portolaankaarten kwantitatief, met behulp van geodetische en statistische analysetechnieken. Eerdere studies beschrijven de kaarten kwalitatief, vanuit historisch perspectief. De algemene veronderstelling van kaarthistorici is dat de kaarten ontworpen zijn op basis van metingen van koersen en afstanden door middeleeuwse zeelieden. Deze metingen zouden vervolgens door een cartograaf verder zijn uitgewerkt, ervan uitgaande dat de aarde plat was. Nicolai laat nu zien dat deze veronderstelling onjuist is, omdat hij geleid zou hebben tot een essentieel andere kustlijnvorm dan op de bestaande portolaankaarten is afgebeeld. De overeenkomsten tussen portolaankaarten en moderne kaarten op de Mercatorprojectie kunnen daarom niet op toeval berusten, zoals kaarthistorici tot dusverre aannamen. Bovendien toont hij aan dat mid deleeuwse navigatietechnieken niet in staat waren om de grote nauwkeurigheid van de kaar ten te verklaren. Dit alles leidt tot de verrassende conclusie dat portolaankaarten niet ontstaan kunnen zijn in de Europese middeleeuwen. Een oorsprong in de Arabisch-Islamitische be schaving is eveneens onwaarschijnlijk. De herkomst van deze mysterieuze kaarten moet daarom verder terug in de tijd gezocht worden. (www.uu.nl) ...en ook opponenten 52

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 14