Boekpresentatie 'De man die in de put sprong' ér jr. Herman O nee Op 13 maart vond in het kantoorpand van Uit geverij Boom aan de Amsterdamse Prinsen gracht de boekpresentatie plaats van de Sclier- merhornbiografie, waarnaar in DHC-kring uitgekeken wordt sinds de biograaf dr. H. J. Langeveld erover heeft gesproken op de Dona teursdag 2011. Gastsprekers Er waren twee gastsprekers, prof. James Ken nedy (Nederlandse geschiedenis na de middel eeuwen Universiteit van Amsterdam) en prof. Ruud Koole, oud-voorzitter van de PvdA en Eerste Kamerlid. Kennedy gaf een exposé van opvallende ele menten uit het leven van Schermerhorn. Hij stipte aan hoe diametraal verschillend de le vensloop van studenten-jaargenoten civiele techniek in Delft kan zijn: Schermerhorn en Anton Mussert studeerden op dezelfde dag in 1918 af, en Schermerhorn was minister-presi dent ten tijde van Mussert's executie in 1946. En hoe verschillend het ook broers kan ver gaan: Schermerhorn's broer Dirk (1900), ook civiel ingenieur, beginjaren '20 uit ideologi sche overwegingen geëmigreerd naar de jonge Sovjetunie, werd daar in 1937 geëxecuteerd ingevolge Stalin's showprocessen. Kennedy noemde verder Schermerhorn's 'landmeetkun dig imperium' in Delft (terzijde: het boek spreekt over bet Geodetisch Imperium; in een hoofdstuktitel), beoordeelde hem als premier als "onhandig maar goed", en reikte een vol doende uit voor de politicus Schermerhorn: de PvdA behaalde een bovengemiddelde verkie zingsuitslag in de vier kieskringen waarin hij in 1946 lijsttrekker was. Als Commissaris Ge neraal voor Nederlands Indië: wisselvallig tus sen zijn rollen als duif en als havikPer- soonskenschets: scrupuleus, waardig en professioneel. Overh andigingen Biograaf Langeveld ging in zijn antwoord in op de vraag hoe Schermerhorn in 1945 uit het niets minister-president werd: doordat hij in blakende gunst stond bij koningin Wilhelmi- na, die hem overigens na een symbolisch inci dent in Indië liet vallen als een baksteen. Ver der schetste hij hoe Schermerhorn ook in de PvdA uitgespeeld raakte door het mislukken van de doorbraak. Langeveld bedankte twee personen die erg veel hulp hebben gegeven bij het project: prof. Hans Blom (NIOD) en de heer Teun Schermerhorn, een verre neef. Hij sloot af met het aanbieden van het 'eerste exemplaar' van het boek aan Koole. Deze vertelde een zekere politieke verwant schap met Schermerhorn te voelen, en citeerde een oordeel van Mansholt dat Schermerhorn een politicus in hart en nieren was, met een zeer onafhankelijk oordeel. Grootste fout van Schermerhorn: dat hij voorjaar 1947 de interne oppositie in de PvdA tegen de harde lijn jegens de Republik Indonesia onderschatte. Lange veld schetste de verdere politieke ontwikkeling Uit: 'Willem Schermerhorn en het echec' door Eric Palmen 'De eerste premier van Nederland na de Tweede Wereldoorlog was allerminst voor het lands bestuur geboren. Hij had een glansrijke carrière als hoogleraar aan de Technische Hogeschool in Delft opgebouwd en maakte internationaal naam in de luchtkartering, een tak van de geo desie die na de Eerste Wereldoorlog een grote vlucht zou nemen. Wellicht was dat de grote makke van Schermerhorn: op zoek naar het bezielend verband vergat hij weieens dat de aardappels op het land nog gerooid moesten worden.' (www.biogrqfieportaaI.nl/recensieAviIIem-schermerhorn-herman-IangeveId-hiogrqfie/) 53

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 15