jfiodesie in Servire's Encyclopaedic van zijn hoofdpersoon door te melden dat deze in de jaren '60 supporter werd van Nieuw Links en zich, ook blijkens zijn corresponden tie met Drees, ontwikkelde van vrijzinnig de mocraat tot echte socialist. Langeveld bood tenslotte een 'tweede eerste exemplaar' van het boek aan, aan mevrouw Lieneke Van Dam-Schermerhorn (1921), doch ter, nogal sterk lijkend op haar beroemde va der. (Uit een advertentie in NRC-Handelsblad bleek enkele weken later dat mevr. L. van Dam-Schermerhorn op 16 april is overleden.) Zie voor de bespreking de rubriek 'Voor u ge lezen'. Adri den Boer Vóór 2001 was er geen Wikipedia. (De Neder landstalige Wikipedia telde begin mei 1.774.000 artikelen, inclusief één over de Hollandse cirkel.) Servire's Encyclopaedic in monografieën was in die tijd een samenhan gende reeks met 129 (qua ambitie 650) in het Nederlands geschreven populair-wetenschap- pelijke werken. De reeks werd gepubliceerd door uitgeverij Servire te Den Haag tussen 1942 en 1957. In 1921 richtte de toen 21-jarige Carolus Verhulst (1900-1985) in Den Haag boekhandel en uitgeverij Servire op. In de naam Servire lag de (pr?-)drijfveer van Ver hulst verscholen om met zijn uitgeverij dienst baar te zijn aan de mensheid. (Servire (Lat.) betekent dienen.) Rond 1928 trad hij in het huwelijk met Elisabeth Adriana Duif, kortweg Lies (1901-1971), met wie hij tot aan haar over lijden leiding gaf aan de uitgeverij.1 'Servire is een voorname uitgever van boeken op het ge bied van spiritualiteit, persoonlijke groei en oosterse wijsheidstradities. De uitgeverij werd in 1921 opgericht door Carolus Verhuist, soci alist en vrijdenker. Servire is onderdeel van Veen Bosch Keuning Uitgeversgroep 11 'Bk' uitgevers), marktleider in de algemene boekenmarktaldus de nog steeds bestaande en nu dus weinig bescheiden uitgeverij.2 (Je vraagt je af wat de gereformeerde heren Bosch en Keuning van de fusie met die uitgeverij van Verhulst, ook nog pacifist en dienstweigeraar, zouden hebben gevonden.) Servire lijkt naar buiten het meest bekend geworden door de op de eigen webstek niet meer gememoreerde 'ongekleurde' encyclopedie van weleer, maar het lemma op www.wikipedia.nl maakt dat goed. Start in 1942 De eerste brochure (september 1942) geeft als 'oogmerk': 'Servire 's Encyclopaedic in mono grafieën zal, volgens haar opzet, alle weten schappen bestrijken, zowel de natuurweten schappen, als de geesteswetenschappen, de theoretische en de toegepaste, de centraal- wijsgerige wetenschappen als de speciale vak gebieden. Zij beoogt enerzijds de ontwikkelde leek tot systematische bestudering in staat te stellen, anderzijds de vakman gelegenheid te bieden zich te oriënteren over de stand der wetenschap in verwante gebieden. Zij zal zowel algemene inleidingen en overzichten bieden als een gedetailleerde behandeling van bepaalde onderwerpen. Aldus ontstaat 1) voor iedere tak van wetenschap een over zichtelijk handboek, dat inleidt in alle speciale vraagstukken, 2) voor het geheel der wetenschappen een systematisch overzicht. In de krant meldde de kolom uitlotingen net dat het niet slecht ging met het bedrijf: 'Ser vire Uitgevers Mij.. 's-Gravenhage. De leening is per 16 Aug. 1942 geh. aflosb. met f 100.73 1 www.nostradamusresearch.org 2 www.servire.nl 54

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 16