Deze werden verticaal ingemetseld en gevuld met lood, waarin een bronzen stift met kruis snede het juist punt aangaf. In 1806 echter trok Napoleon naar Pruisen op en het hertogdom Saksen-Gotha-Altenburg wilde daarbij dat haar neutraliteit onomstreden was. De inge metselde kanonnen zou men als verborgen oorlogsmateriaal kunnen zien. 'Onmiddellijk werden arbeiders uitgezonden om het metsel werk te slopen en de kanonlopen te verwijde ren. Zo eindigde de eerste Duitse graadme ting', aldus Meertens. Bij meten voor het primaire driehoeksnet staan pijlers en signalen afgebeeld, maar ook een 'ladderverkenning' voorafgaand aan een signaalbouw. Bij de me tingen van lagere orde komen zelfs de KAD- en WAT-stenen van Kadaster en Waterstaat aan de orde. Bij plaatsbepaling geldt dat ook voor 'het in de afgelopen wereldoorlog ont wikkelde deccasysteem' en Slioran (short range navigation). 'De gevolgen van deze Engelse uitvindingen zijn nog niet te overzien, maar dat ze een belangrijke rol zullen gaan spelen in de landmeetkunde staat wel vast', aldus de slotzin van Meertens. Recensent N.D. Haasbroek was in 1949 vol lof over de uitgave met onder andere 93 figuren, al vond hij wel dat de voorliefde van Meertens voor de RD openbaar kwam. Iets minder over de basismeting bij Stroe en iets meer over hoogtemeting was hem (en mij) welkom ge weest. Haasbroek vond het ook jammer dat Meertens de ongebruikelijke naam stiftstang voor de omlooparm van de poolplanimeter gebruikte!8 Al is het kort en in de paragraaf 'Topografische kaarten': hoogtemeting sec wordt wel behandeld. Van de trigonometri sche, de barometrische en die met waterpas sing prijkt bij de laatste een schematische te kening. De afkorting N. A.P. komt eenmaal in het boek voor en puur vanwege de basis Stroe: 'De hoogteligging van de basis wordt door Op C5-1 staat een foto van J.M. (nietJ.H.) Tienstra achterop, op C5~2 alleen tekst 'Ladderverkenning' voor signaalbouw bij RD uit C5-1 Geodesie, een woord dot lellerlijk een *©rdelon der landen te kennen geeft, wordt gebruikt lit de betekenis Tan oardmect- kunde. De eerste opgave in de geodesie is bet bepalen van vorm en nfnuding der aarde. De geodesie heeft meer betekenis voor de techniek en het maatschappelijk leven door de tweede opgave, n.l. liet leveren van een afbeelding van hel aardoppervlak. Dc volgende onderwerpen zullen in deze afdeling in éCn of moer deeltjes besproken worden; Fotogrnuimetriej Astrogeodoiio; Grondboekstelscls en kadaster. Zie voor verdere inlichtingen omtrent de Servire Encyclopaedic bladzijde 1 en 2 van dit boekje. PROF. J. H, T1ENSTRA REDACTEUR AFDELING GEODESIE 8 Tijdschrift voor K&L 1949, p. 291 e.v. 56

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 18