Kern-collectie te Aarau die zijn later herdrukt in de reeks Servire Luxe Pocketsmaar de twee uit C5 niet.... Slot De deeltjes in Servire's Encyclopaedic zijn in harde kaft gebonden 'pockets' van 12,5 bij 17,5 cm. Latere deeltjes, zoals de twee geode tische, zijn voorzien van een hard kaft plus omslag. Bovenaan op de omslag van de rug van deze deeltjes prijkt een voetafdruk. Een voet is het symbool van het in bezit nemen van land. Denk bijvoorbeeld aan ontdekkingsreizi gers die voor het eerst voet aan land zetten, of aan Neil Armstrong, die als eerste mens voet op de maan plaatste. Voor deze deeltjes gold: 'Gebonden f 3,50' (overeenkomend met een koopkracht van nu circa 12,--) voor Meer- tens en f 4,50 voor van der Weele! Het aantal pagina's bleef in de regel onder de 150, met uitschieters tot tegen de 300 (dikkere deeltjes kregen tot 1946 een dubbelnummer). Meertens kwam op 164 en Van der Weele op 144 pa gina's met hoogwaardige 'kost'. Op 29 oktober 2013 ging voor mij een lang gekoesterde wens in vervulling. Samen met twee andere oud-landmeetkundigen bracht ik een bezoek aan de Kern-instrumentencollectie te Aarau in Zwitserland. In hun folder is te lezen, dat men rond 1960 besloot om een in strumentenverzameling op te bouwen voor een toekomstig bedrijfsmuseum. De Kernfabriek was toen nog volop actief. In 1989 nam men het besluit de verzameling over te dragen aan het Stadtmuseum Aarau im Schlössli. Twee jaar later werd de fabriek gesloten, ging het archief ook naar het museum en weer een de cennium later was tien procent van de collec tie (ca. 1700 items) geïnventariseerd, waaron der 500 instrumenten. begin 2015 de ruimte in het museum weer in gebruik genomen kan worden (zie www.kern- aarau.ch). 'Karmanen Het was een feest om de getoonde instrumen ten te bewonderen en van de gastvrijheid ge bruik te mogen maken van de vrijwilligers, die de collectie uitzoeken en zich Kernianen noe men. De normale tentoonstellingsruimte in het museum was wegens verbouwingswerkzaam heden gesloten. De collectie was voorlopig opgeslagen in een nabij gelegen onderaards gewelf. Hier bevond zich ook het kantoor en de werkruimte voor de Kernianen. De ruimte was helder verlicht en de instrumenten waren uitstekend te bekijken. De verwachting is dat St. (lOtthardtunnel Bij de meeste instrumenten was een verkla rende tekst gevoegd. Eén van de blikvangers was een uitzet-instrument om de as van de spoortunnel door de St. Gotthard uit te zetten. De Kernianen hebben het instrument de Got- thard-theodoliet genoemd. De hoogte is ca. 60 cm. Het heeft een verticale- en horizontale as en de kijker vergroot 35 keer. Er zitten geen randverdelingen op. De uitvoerende spoor wegmaatschappij had eerder al de tunnel on der de Mont-Cenis aangelegd en hierbij het uit Frankrijk afkomstige instrument gebruikt. 59 ing. Martien van Zoeren Doorkijkje tussen de stellages (foto: P.J.Mr van Rooijen)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 21