W// 'iÉi-m Kern kreeg de opdracht het instrument te ver beteren, waarna het vanaf 1872 bij de doorbo ring van de St. Gotthard werd ingezet. De tun- nelas was reeds bovengronds uitgezet. Het toestel werd met de vizierlijn in de uitgaande, bovengrondse as opgesteld buiten het werk. Door de kijker naar beneden te kantelen kon men het verloop van de werkzaamheden in de juiste richting sturen en de aspunten plaatsen. Er werd aan twee kanten tegelijkertijd begon nen, dus alle apparaten had men dubbel. Op deze wijze kon men, met gebruik van verlich ting, vanaf het begin van de doorboring ca. 2 km. diep de tunnel inzichten. Daarna werd het uitzetten door gewone Kern-theodolieten met verlichting en dwangcentrering overgenomen. In het bock llandhuch der Verrnessungskunde van dr. W. Jordan, uitgave 1897, werden op pag. 753/754 het instrument en de meting als voorbeeld genoemd voor tunneluitzettingen. Jordan noemde het toestel een passage-instru ment, dus geen theodoliet. Hij vermeldde ook, dat de arbeiders toen de doorbraak op 28 fe bruari 1880 een feit was, elkaar 7,6 meter eer der ontmoetten dan verwacht was. Het ver schil in hoogte tussen beide metingen bij de ontmoetingsplaats was 5 cm. en de afwijking ten gevolge van de richtingsmeting bedroeg nog geen halve meter. De totale lengte van de tunnel was 14,9 km. Boodsch appen Behalve het tentoonstellingsbezoek had ik nog twee andere boodschappen op mijn lijstje staan. Ik had drie eigen Kern-instrumenten meegenomen om hierover gegevens te verkrij gen en ik wilde het boek Kern - Geschichten, vermeld inDHC 2013-2 pag. 85, aanschaffen. Het laatste was snel geregeld. Het oudste land meetkundige instrument dat ik meegenomen had was een tachymeter-boussole. Uit de oude verkoop-administratie bleek, dat deze in 1949 was geproduceerd en daarna in 1950 verkocht aan J. van den Berg te Den Haag in een partij van 50 stuks. Omdat deze tachymeter-bousso le niet al te nauwkeurig is, bijvoorbeeld de ho rizontale aflezing op de rand van het kompas en een excentrische richtkijker ten behoeve van astronomische waarnemingen, had onze gids het vermoeden dat deze bestemd was voor het gebruik buiten Nederland. Mijn wa terpastoestel, een GK1, werd in 1966 vervaar digd en verkocht in een partij van 50 stuks aan de vertegenwoordiger Hagen (N.V. Handels vereniging Hagen te Rotterdam). Het derde toestel was een richtkijker van 1945 voor het Zwitserse luchtdoelgeschut. Hiervan was geen archiefmateriaal aanwezig, wel was de wer king beschreven bij het exemplaar dat ze zelf hadden. Voor landmeetkundigen is het appa raat niet interessant, al is de optiek en het beeld een intrigerend geheel, waarbij de ge schatte snelheid van het vliegtuig bepalend is voor de juiste instelling. 60 Fi>. 1 Het passage-instrument bij Jordan TACHYMETER-BUSSOLE TB KERN CO. AG. AARAU SCHWIIX

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 22