Franz Haas, Kern-Geschichten, ISBN: 978-3-033-03692-5, Suclostschweiz Presse unci Print, Nov. 2012, 132pag.,form.21 x21 cm., Zw. Franks 40 Het rijk geïllustreerde Duitstalige boek. maar liefst 94 illustraties in zwart-wit en kleur, be gint met een voorwoord van de auteur en van de uitgever Heinz Aeschlimann, die beiden een arbeidsverleden bij Kern hebben. Samen met de projectleider Heinz Egger hebben ge noemde mannen het boek tot stand gebracht. De uitgever heeft eveneens de selectie van de illustraties met de bijbehorende tekst ver zorgd. Tijdens het inventariseren en sorteren van het archief kon men gebruik maken van het feit dat sommige delen al keurig uitgezocht wa ren. De reden was, dat in liet verleden bij feestelijke gebeurtenissen jubileumuitgaven waren verschenen waarin de ge schiedenis van de fabriek ook on der de aandacht werd gebracht. Men constateerde, dat in deze ver halen de negatieve feiten niet wer den vermeld. want je gaat op een feest niet de vuile was buiten han gen. Op zich waren de verhalen wel correct en bruikbaar voor het boek. Er werd besloten om niet één verhaal te schrijven, maar de be staande verhalen opnieuw te pre senteren, nu voorzien van hun ei gen achtergrond, en daaraan een nieuw aanvullend verhaal toe te voegen gebaseerd op de kennis van nu, vandaar de titel Kern - Ge schiedenissen in meervoud. In het inleidend deel wordt 172 jaar industri ële geschiedenis in Aarau inzichtelijk behan deld met de verschillende locaties van de fa briek en zijn omgeving, de komst van de oprichter Jakob Kern en het wel en wee van hem en zijn opvolgers binnen de Kern-familie en het bedrijf. Vervolgens wordt het ontstaan van de collectie uit de doeken gedaan. Voor het grote chronologische overzicht van 75 pagina's wordt de geschiedenis in drie pe riodes verdeeld. De eerste twee periodes lo pen tot 1938 en zijn opgesteld in drie kolom men. De eerste kolom bevat de gebeurtenissen binnen de fabriek, de tweede kolom de van belang zijnde ontwikkelingen op regionaal niveau en de derde kolom het zelfde op wereldniveau. Bij de laatste periode vanaf 1938 tot de fabrieksshiiting heeft men alleen de eerste twee kolommen gebruikt. Het resultaat is, dat op deze wijze onmiddel lijk de relatie te zien is tussen de verschil lende gebeurtenissen. Om te voorkomen, dat de lezer geconfronteerd wordt met een ellen lange opsomming, zijn de overzichten rijke lijk voorzien van prachtige illustraties met een uitvoerige beschrijving. Ze worden afge sloten met een resumptie van de geprodu ceerde instrumenten, die groepsgewijs zijn verpakt in een tijdbalkschema. Met de vijf geschiedenissen die reeds eerder werden gepubliceerd, sluit het boek af. Ze zijn opgesteld in 1899, 1962,1969, 1988 en 1992. In 1899 stelt Heinrich Kern, een neef van de oprichter, zijn kennis van de geschiedenis op schrift. In 1962 geeft de schrijver van dit boek zijn kijk op de fabrieksge- schiedenis weer om klanten te in formeren en positief te stemmen. In 1969 bestaat de firma 150 jaar en stelt de directeur, dr. Vogel, een geschiedkundige lofzang op. Franz Haas heeft deze samengevat en becommentarieerd. Een krantenar tikel uit 1988 verhaalt de schrik en verbijstering in Aarau wanneer blijkt, dat Peter Kern een financieel meerder heidsbelang heeft overgedragen aan de con current Wild Heerbrugg. Wanneer de fabriek in 1991 is gesloten, verschijnt het jaar daarop een artikel in de Aarauer Neujahrsblatter 1992 onder de (vertaalde) kop "Firma-ge schiedenis zonder Happy End", met een uit voerige terugblik. Na lezing van het boek blijven er toch nog wel vragen hangen over het einde van de fa briek, vragen die waarschijnlijk nooit beant woord zullen worden, en de lezer zal het ge voel van weemoed dat leeft bij de Kernianen goed kunnen begrijpen (MvZ). 61 ern -Gesch/chten

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 23