gedag excursie .V.I te Brussel Op 20 mei organiseerde de stichting een ex cursie naar het Nationaal Geografisch Instituut van België (NGI). Voordrachten, rondleidin gen en een European Mapfragments Game kwamen aan de orde. Het complex in de Abdij Ter Kameren is monumentaal. Als welkom was er een schets van het NGI door Admini strateur-generaal Ingrid vanden Berghe. Het instituut met ruim 200 medewerkers valt onder het ministerie van Defensie, maar was volgens haar 'zeer geciviliseerd'. Aan Amerikanen moet zij altijd uitleggen dat in België een posi tie 'binnen de Defensie-enveloppe' minder prioriteit betekent en zij daardoor niet altijd voorop loopt.... Het instituut werd opgericht in 1831, nog voor België een koning en parlement had, 'wanneer we de Hollanders eruit geschopt hadden'. De grensbepaling met Nederland was dan ook de eerste klus voor wat toen nog heet te het Dépot de la Guerre. 4Korte historiek' Geodetisch expert Pierre Voet gaf een 'korte historiek' van de geodesie in België. Samen gevat waren en zijn de taken van het NGI die van topografische dienst en beheerder van de referentiestelsels. Voet startte dan ook met de waterpassingen. Was de Algemeene Waterpas- sing van 1840-1879 vooral voor hoogtelijnen op kaarten en zonder degelijke vastlegging, vanaf 1889 werd dat met nauwkeurigheids waterpassingen anders. Gekozen werd bij het Oostende Peil voor laagwaterniveau en daarom is dat lager dan het (N)AP, waarvoor een ge middeld zeeniveau de basis was. In de Tweede Algemene Waterpassing (TAW) van 1947-1968 lag het NAP 2,33 meter hoger. Van 1980-2000 was de laatste nauwkeurigheidswaterpassing met 19.000 merktekens, niet meer met Oost ende als basis, maar vanuit 'een fundamenteel punt in Ukkel'. Sindsdien vinden er plaatselijke updates plaats van de kust en voormalige mijn- gebieden. Over de triangulatie waren de DHC- Adri den Boer Administrateur- géneraal Ingrid vanden Berghe Monumentale Abdij Ter Kameren als huisvesting NGI 62

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 24