aarom waren landmeters ook hardsteenhouwers? Henk Holsbrink In dit tijdschrift werd een aantal keren de namen van landmeters vermeld die ook grafzerken houwer waren zoals Sytse Gravius en Sjoerd Haacma.1 Vervolgens werd de naam van Jacob Lous daaraan toegevoegd, van wie vermeld werd dat hij naast hardsteenhouwer ook landmeter was.2 Hierop moest ik terugkomen.3 Nadien kon den wel weer twee namen worden toegevoegd aan het lijstje van deze landmeters-hardsteen houwers: Pieter Dircksz. en Dirck Lieuwes.4 Pieter Dircksz. Pieter Dircksz. was de zoon van een Dirck Lieu wes die in 1599 werd omschreven als steenhou wer, gezworen landmeter en burger te Leeuwar den en hij werd op 12 juli 1603 eveneens in de definitieve sententies vermeld. Zijn eerste huwe lijk was met Magdalena Willems, daarna trouw de hij Anna Albertsdr. Zij wordt in 1603 en in 1612 vermeld als weduwe.5 Pieter Dirckz. was een begaafd grafzerkenhouwer en van hem is bekend dat hij tussen 1556 en 1599 een achttal grafzerken in en zelfs buiten Friesland heeft ver vaardigd, bijvoorbeeld in Bremen en Leiden.5 Hij werd in 1578-1599 als woonachtig in Leeu warden vermeld en verkocht daar in 1594 zijn huis in de Grote Kerkstraat aan zijn oomzegger Dirck Lieuwes, zoon van zijn broer Lieuwe Dircksz. Teeling noemt in zijn Repertorium dat de naam van Pieter Dircksz in een meetbrief van Dronrijp van 1583 vermeld staat, zodat hij ook als landmeter kan worden gekwalificeerd.7 Dirck Lieuwes Dirck Lieuwes legde op 24 mei 1592 te Leeuwar den de steenhouwersproef af en werd daarna al op 30 september 1592 vermeld als hardhouwer. Hij werd van 1578 tot 1590 doorzijn (half)broer(?) Pieter Dircks opgeleid tot steenhouwer en land meter en werd op 30 september 1592 toegelaten als landmeter. Landmeters werden derhalve wel particulier opgeleid; immers, de Academie in Franeker begon pas in 1585. Het gevolg was dat Dirck Lieuwes in 1578 en 1591 werd vermeld als gezworen landmeter van Friesland. Hij trouwde met Siouck Sibrensdr., die mogelijk in 1616 over leed. In 1588 bleek hij werkzaam te zijn aan het monument van Anna van Oranje Nassau, vrouw van Willem Lodewijk, dat geplaatst werd in de Grote of Jacobijnerkerk van Leeuwarden, waar haar stoffelijke resten werden bijgezet. Vermeld werd dat dit monument "gehouy wen (werd) door Dirck Lieuwes". Mogelijk waren de relaties van zijn grootvader Dirck Lywesz. (aangifte van over lijden op 25-10-1588) en "stalmester van Sin Ge nade" alsmede "olde husmester" mede aanleiding dat hij mocht meewerken aan de vervaardiging van genoemd monument. Dirck Lieuwes. (Jr), zoon van Lieuwe Dircks, werd ook vermeld als de hardsteenhouwer die mogelijk meewerkte aan het stadhuis van Franeker en daarbij eveneens ver meld werd als gezworen landmeter. Van deze Dirck Lieuwes is voorts bekend dat hij een zeven tal grafzerken in Friesland heeft vervaardigd. Vermeldenswaard is dat hij een eigen atelier had.8 Slot De combinatie van de beroepen landmeter en grafzerkenhouwer in Friesland vraagt om een verklaring. Deze kan nog niet worden gegeven en tips zijn welkom. Waren de tekenvaardigheid en de precisie van deze vaklieden de combinatie? In tegenstelling tot Pieter Dircks komt Dirck Lieuwes niet voor in het Repertorium van Tee ling en is de laatste naam zodoende nieuw in de verzamelingen van landmeters. 64 1 J.H. Holsbrink, Een interessante gevelsteen in Friesland, in: DHC 2007 -2,2007-3 en 2008 -2 2 J.H. Holsbrink, De Jacobsstaf op de grafsteen van Jacob Laurentius, in: DHC 2011-4 3 J.H. Holsbrink, De Jacobsstaf van Jacob Laurentius: kruisstok of kruishout?, in: DHC 2012-2 4 R. Ligtenberg, Grafzerken der XVIe eeuw in Friesland, in: De Vrije Fries, 1915 5 Verbeterd en aangevuld door W. Dolk. Voor internet bewerkt door M.H.H. Engels, mei 2007 6 Encyclopedie van Friesland, Amsterdam Brussel 1958 7 P.S. Teeling, Repertorium van Oud Nederlandse Landmeters, Deel II, Apeldoorn 1981 8 Genealogische aantekeningen betreffende enkele zerkhouwers op internet

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 26