cartografen zoals Blaeu, Mercator. Ortelius en zelfs van een minder bekende cartograaf als Cornells Claesz. In de bijdrage wordt melding gemaakt van een van de oudste atlassen van de Nederlanden en wel het "Caertboeck" van Wilem Barentz van 1595. Hij kwam nooit te rug van Nova Zembla, maar zijn "Caertboeck" is er nog wel en nu tentoongesteld. Om de ge- exposeerde atlassen tocli niet teveel aan het zonlicht bloot te stellen is voorafgaande aan de tentoonstelling een groot deel van de inhoud van de oude atlassen gedigitaliseerd. Daardoor zijn deze digitale kopieën te raadplegen en zelfs ook nog naar huis te mailen. Al met al een waardevolle tentoonstelling om kennis te maken met het prille begin van de Nederland se cartografie. Het voorwoord van het "Caert boeck" van Wilem Barentz werd afgesloten met de groet: "Vacrt wel", die wij hier graag citeren. (Henk Holsbrink) On derwater archeologie hij Texel heter ontsloten Van Arent D. Vos verscheen in 2012 bij de RCE rapport NAR041: 'Onderwaterarcheolo- gie op de Rede van Texel'. Sinds dit voorjaar is er de webstek www.archeologieinnederland.nl met nog slechts enkele downloadbare publica ties, waaronder juist dit rapport over een do zijn scheepswrakken (waarbij BZN=Burgzand Noord). Hieruit: Peillood (BZN 2). 'Vondst BZN2-977 is een langwerpig loden object: een zogenaamd peil lood. Het was vanouds een hulpmiddel voor de (kiist)navigatie en werd gebruikt om water dieptes te peilen, ofwel 'te loden'. Meestal wa ren meerdere exemplaren aan boord van ver schillend gewicht. Dit peillood is onderaan op z'n breedst en neemt naar boven in omvang af, ruwweg van 5 tot 3 cm. Het instrument is 36 cm hoog. iets krom, en het eindigt boven in een soort knop met door en door een gat ter bevestiging van de loodlijn. Aan de onderkant zit een kegelvormige uitholling tot 3 cm diep. Hierin kon de zeeman een hoeveelheid vet doen om een monster van de zeebodem mee omhoog te nemen. Het huidige gewicht is 4,52 kg. Het peillood heeft zes facetten. Op een ervan staat het Romeinse cijfer VUII ingekerfd met direct erachter - vermoedelijk ingeslagen - een klein merkteken: een cirkel met duidelijk links van het midden een verticale streep er doorheen. De letters van de Romeinse 9 staan nauwelijks beschadigd, diep ingekerfd in het materiaal. Op een ander facet staat het Ro meinse cijfer X. Dit is echter nog slechts als dunne lijnfragmenten waar te nemen en valt vanwege allerlei beschadigingen minder op. Het peillood was ten tijde van de ondergang van het schip vermoedelijk al een wat ouder of in ieder geval een veelgebruikt exemplaar. Het oppervlak zit vol met butsen en beschadigin gen en de randen van de facetten zijn enigs zins vervaagd. De aard van de butsen duidt erop dat het lood regelmatig ook werd ge bruikt op rotsachtige zeebodems. Het langdu rige en intensieve gebruik kan een verklaring zijn voor de cijfers op twee facetten en het ver schil in kwaliteit van de weergave daarvan. De cijfers staan voor negen, respectievelijk tien pond. Het gaat waarschijnlijk om Amsterdam se ponden van 494 gram. In zijn huidige toe stand weegt het lood 70 a 80 gram meer dan negen Amsterdamse ponden, maar ruim schoots minder dan tien pond. Vermoedelijk was het oorspronkelijk een tienponds peillood en als zodanig gemarkeerd met het Romeinse cijfer X. Na een tijdlang gebruikt te zijn, is het lood opnieuw gewogen en daarna als negen- ponds aangemerkt, waarbij men de X heeft getracht weg te krassen. Kennelijk was het lood door langdurig gebruik zeer ernstig ge sleten, tenzij de eerste weging niet helemaal correct was. Het feit dat de tekens van de VIIII er zo vers uitzien, doet vermoeden dat de nieu we weging relatief kort voor de ondergang van het schip is uitgevoerd.' Navigatie-inst ruinenten (BZN 8), 'Een an dere, interessante functionele categorie zijn de navigatie-instrumenten. Bij de ontdekking in 1998 zijn resten van twee Jacobsstaven gebor gen. Door het NISA-duikteam zijn bovendien drie messing kaartpassers gevonden en twee fragmenten van ebbenhouten meetstokken, die later zijn geïdentificeerd als fragmenten van 67 Peillood van BZN 2: zgn Pools kanonnenwmk van ca. 1670 www.cidtnreelerfgoed.nl

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 29