Oude kaarten RWS Gelderland op internet Het Gelders Archief heeft kaarten en tekenin gen van Rijkswaterstaat in Gelderland over de periode 1751-1940 gedigitaliseerd en op inter net geplaatst. Het gaat om kaarten en tekenin gen van rivieren, watergangen, kanalen, ha vens, wegen, kerken, molens, kunstwerken etcetera. Kunstwerken zijn onderdelen van de waterstaatkundige infrastructuur, zoals dui kers, sluizen en bruggen. Gelderland is een waterrijke provincie met grote rivieren en voor 1932 een zeekust. De provincie kampte in het verleden vaak met overstromingen en andere waterstaatkundige problemen. Een groot project was de aanleg van het Apeldoorns Kanaal, dat in 1829 werd geopend. In de inleiding van de inventaris ('tips voor de onderzoeker') staat aangegeven hoe de relatie tussen het kaart- en tekenmateriaal en de bij behorende dossiers en rapporten is. (www.geldersarchief.nl24 februari 2014) Zoeken naar markegrenzen... De rubriek "Stad en land" van 'Tubanüa 26 maart 2014 besteedde aandacht aan de gren zen van de marken. In Overijssel bestonden er 184. De grenzen van deze marken behoren met de essen tot de oudste in het landschap nog zichtbare gevolgen van menselijke be woning, aldus Martien Knigge, van Land schap Overijssel. Hij noemt in dit verband voorbeelden van oude markenstenen en hout wallen in Enschede. Hoewel de marken niet meer bestaan zijn de grenzen er nog wel en sedert de 13e eeuw vrijwel onveranderd. De ligging van de grenzen werd van geslacht tot geslacht overgedragen en kinderen werden daar in hun jeugd al (soms hardhandig) van op de hoogte gesteld. Eeuwenlang zijn de rechten op deze markengronden van generatie op ge neratie overgedragen door de eigenaren van de zogenaamde gewaarde erven van een dorp of gehucht. Voor het behoud van deze rechten bestonden strenge regels over te verwerken hoeveelheden bomen, plaggen, turf of in te scharen aantallen vee. Geen wonder dat er vele conflicten ontstonden waarbij schout of drost moest ingrijpen. De organisatie van marken ontstond in de dertiende eeuw omdat door bevolkingstoename het aantal boeren bedrijven zodanig toenam dat er over het ge bruik van gronden afspraken moesten worden gemaakt. Dit had uiteraard gevolgen voor het landschap dat veranderde van een open land schap naar het huidige besloten landschap van Twente, aldus de auteur. De tijden veranderen; al voor 1800 ontstond de behoefte om de ge meenschappelijke markegronden te verdelen. Daarbij komt na de Franse tijd het Kadaster (en ook de landmeter) om de hoek kijken om de verdeelde markegronden op te meten de oppervlakte te bepalen in kaart te brengen Na de Franse tijd werden de eerste topografische kaarten vervaardigd waarop de markengren- zen niet werden aangegeven, maar toch her kenbaar zijn in de vorm van houtwallen of weggetjes. Hij vult verder aan dat het zijn doelstelling is om de aloude grenzen in het terrein terug te vinden. Met lokale organisa ties zoals heemkundige verenigingen wil Martien Knigge de komende tien jaar alle markengrenzen van de 184 Overijsselse mar ken zoveel mogelijk vastleggen De resultaten ervan moeten leiden tot een atlas met marken- grenzen en wat er nu nog in het landschap zichtbaar is. ...en commentaar daarop Verdelingen van marken na de invoering van het Kadaster in 1832 betekenden ook veel werk voor de landmeters van het Kadaster. Immers de grote heidepercelen met één ka dastraal nummer leidden tot vele kadastrale percelen. Dat werk werd nog meer toen bij de invoering van de Markewet in 1886 de be moeienis van de landmeter van het Kadaster een wettelijke basis kreeg. Over de te maken atlas van markegrenzen wordt in het artikel gewezen op een bron als de oude kaarten en de grondtransacties van het Kadaster. Dat zijn de kadastrale minuutplans en mogelijk ook de processen-verbaal van grensbepaling, waarop markegrenzen doorgaans voorkomen. Ook de kadastrale veldwerken van na de Markewet van 1886 zijn te gebruiken om veranderingen in het landschap op te sporen. De minuutplans zijn digitaal te raadplegen met behulp van het programma HISGIS. Materiaal genoeg dus om de markegrenzen te reconstrueren. (Henk Holsbrink) 74

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 36