14.34 Varia: de Vinlandkaart uit Over Middeleeuwse kaarten is al heel wat af gestreden. Een voorbeeld? In de Leeuwarder Courant van 21 mei 2013 was in de rubriek "zogingdattoen" een bijdrage opgenomen met als titel "Viking ontdekte Amerika". Dit naar aanleiding van het onderzoek dat Nelleke IJsennagger als conservator van het vernieuw de Fries Museum doet naar de contacten tussen Friezen en Vikingers. Het was al bekend dat er vikingnederzettingen in Amerika waren ge weest omtrent het jaar 1000.1 Maar er was geen bewijs dat de reislustige vikingvorst Leif Eric- son inderdaad in Amerika was geweest. Dit bewijs werd later geleverd door de publicatie door de Noorse archeologe Helge Ingstad. Het werd verwoord in een artikel van de Leeuwar der Courant onder de titel "Niet Columbus maar Viking heeft Amerika ontdekt".2 De krant vermeldde dat een monnik in Zwitser land al in 1440 een kaart van Noord-Amerika tekende. Op deze kaart stond: "ontdekt door de reizen van Bjarni en Leif".3 Amerikaanse en Britse deskundigen verklaarden de kaart au thentiek. Internetpublicaties noemden die kaart met voorstellingen van IJsland, Groenland en Vinland (deel van Noord-Amerika) echter als één der meest omstreden landkaarten van de wereld.4 Internet vermeldde ook dat de her komst van de kaart slechts tot het jaar 1957 te herleiden zou zijn. Wel kon het perkament met de C14-methode op het jaar 1434 gedateerd worden. De tekeningen waren echter gemaakt met een inkt die titaandioxide bevat, die pas in 1923 ontwikkeld werd. Om deze reden werd dan ook de kaart als vervalsing beschouwd. L atere onderzoeken toonden echter aan, dat 76 W1" De Vinlandkaart (www.btd.gov) 1 Vikingdorp enz., in: Leeuwarder Courant, 7 november 1963 2 Niet Colombus enz., in: Leeuwarder Courant, 11 oktober 1965 3 Viking Ericcsson kwam het eerst in Amerika, in: Leeuwarder Courant, 17 oktober 1964 4 Wereldkaarten - Boeggolven en Radiogolven - div. websites

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 38