Reacties 2013-2 (Historisch nieuws: 14e eeuws instrument in Zutphen) Leuk te horen en te lezen dat van de vondst al bericht is gedaan in DHC 2013-2! Leuk om in te zien (ik zag in de rubriek Reacties ook al fraaie tekeningen afge beeld van het Türkengerat (blz. 99) en het lezen van de betreffende reactie over de ontwikkeling en kennis van wiskunde in de loop der tijden was erg leuk; ook mijn vondst onderstreept de opmerking van de auteur Jeroen Mohrmann dat deze ontwikkeling van de astronomie en de wiskunde gedurende de Middeleeuwen zeker niet te laag ingeschat moet worden). De qua- drans zal permanent tentoongesteld blijven, zij het dat het Stedelijk Museum in het najaar elders in de stad een tijdelijke expositie wil organiseren met de oudste eigendommen van Zutphen (naast dit oudste 'horloge' o.a. ook de oudste foto van Nederland, het oudste stripverhaal het oudste glas, e.d.). Dan zal de vondst tijdelijk in de oude vleugel van het oude stadhuis te bezichtigen zijn. Mogelijk is het in de overgang tussen beide tentoonstel- lingsplekken door kort niet te bezichtigen. Een fraaie afbeelding over het gebruik van de quadrans van vrijwel hetzelfde model be vat: British Library, ms Burney 275, fol. 390v. 'jmtrtuxi quifttttr mrrfo cwnfmpftn De Hollandse Cirkel 2013-4 met veel interesse gelezen. Vooral het 'Sloeploden in de Oost'. Wij werkten bij de Zuiderzeewerken op dezelfde manier. Leuke aanvulling daarop staat op blz. 352 in het boek over de Gouvernements Marine van R.F. Backer Dirks (1985). Louis van Schalk 2014-1 (Middeleeuwse zeekaarten) Het artikel van Jeroen Mohrmann in DHC 2014-1 schreeuwt om een reactie. Het toeval wil dat ik op 3 maart j.l gepromoveerd ben aan de Universiteit Utrecht met als onderwerp de oorsprong van middeleeuwse zeekaarten, ofwel portolaankaarten. Komende DHC- donateursdag hoop ik over mijn onderzoek een presentatie te geven. Echter, in eerste instantie moeten een aantal zaken in Mohrmann's artikel worden recht gezet. Er staan zoveel onjuistheden en on verifieerbare beweringen in, dat ik niet op allemaal kan ingaan; ik heb daarom een selec tie gemaakt. In de eerste plaats Mohrmann's aanhoudende beweringen over de kwadratuur van de cirkel, een probleem dat volgens hem al in de Griekse 83 14e eeuwse Quadrans oftewel kwadrant, in Zutphen gevonden door Siceo Siegers (www.zutphen.nl) mm. uitm tumnreem» quem prwiv Contemporaine quadrans uit handschrift van Bumey Sicco Siegers (www.bl.uk/catalogues/ilkiminatednianuscripts) 2013-4 Sloeploden

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 45