oudheid was opgelost met passer en lineaal. Mohrmann is kennelijk volstrekt onbekend met het feit dat de kwadratuur van de cirkel een probleem is dat fundamenteel niet meet kundig. 'met passer en lineaal', kan worden opgelost. Het is voor de wiskunde wat het per petuum mobile is voor de natuurkunde en het maken van goud uit onedele metalen voor de scheikunde. Het probleem zit hem in de onmo gelijkheid om 7i (pi) meetkundig af te leiden. Op bladzijde 10 van Mohrmann's artikel staat een illustratie die het oostelijke deel weergeeft van de Carte Pisane, de oudst overgebleven portolaankaart. Opvallend op een portolaan- kaart is de zgn. 'windroos', een lijnenpatroon dat ontstaat door het met elkaar verbinden van 16 regelmatig verdeelde punten op een cirkel. Mohrmann ziet hier de kwadratuur van de cirkel in en verduidelijkt dat met een klein inzetje rechtsboven in de figuur, waarbij de cirkel de zijden van het vierkant zodanig snijdt dat ze elk in drie gelijke stukken worden ver deeld. De cirkel heeft een straal van één en bij de zijden van het vierkant staat Vu. Kortom: de kwadratuur van de cirkel! Echter, het fi guurtje klopt niet. Zowel Nicolas de Hilster, die aan een promotieonderzoek werkt over vroegmoderne navigatie-instrumenten, als ikzelf hebben het nagerekend. Bij de echte kwadratuur van de cirkel zou het gedeelte van elke zijde van het vierkant dat binnen de cirkel valt, iets meer dan 52% van de lengte van de betreffende zijde zijn en niet één derde zoals Mohrmann schetst. InDHC 2012-3 laat hij een andere versie zien, direct in een windroos van een portolaankaart getekend. Echter, de correcte be rekening is alsvolgt. Wanneer de straal van de cirkel 1 is, zijn de zijden van het vierkant en de rechtopstaande zijde AB van driehoek ABC is gelijk aan Vil!2. De hoek a arcsin (V7i/2) 62.4°. De ratio van de liggende zijde BC van de getekende rechthoekige driehoek, als deel van de halve zijde van het vierkant is cotan a 0.52. De windroos van een portolaankaart kent alleen veelvouden van lil# en de hoek a is niet een dergelijk veelvoud. De kwadratuur van de cir kel is dan ook niet in de windroos van een portolaankaart te vinden, zoals eigenlijk voor af al bekend was. Nu de portolaankaarten, de eerste zeekaarten, die plotseling verschijnen in het Middellandse Zeegebied. De oudst overlevende, de Carte Pisane, dateert uit het einde van de 13e eeuw. Welke rol Mohrmann aan de kwadratuur van de cirkel toekent als hulp bij het vervaardigen van deze kaart blijft volstrekt onduidelijk. Mohrmann beweert op blz 8: "Foor de porto laankaarten gaven de oudste Italiaanse universiteiten de toon aan". Dat is onjuist: de universiteiten hielden zich met volstrekt an dere zaken bezig. Het opmerkelijke van porto laankaarten is dat ze verschijnen in het milieu van de maritieme handel en er waren zo goed als geen raakvlakken tussen dit milieu en dat van de intellectuele geestelijke elite. Ik raad Mohrmann aan een goed boek over de ge schiedenis van de westerse wetenschap te le zen in plaats van dingen te beweren die haaks staan op de bestaande kennis over dat onder werp. De volgende zin is ook fout: "Portolaankaarten werden beinvloed door Ptolemaeus". Er is geen enkele aanwijzing op de portolaankaarten te vinden die in verste verte wijst op een connectie met Ptolemaeus! In de figuur op blz 10 staat nog een nadrukke lijke fout: bij het bovenste puntje van de wind roos heeft Mohrmann "Poolster geschreven. Echter, één van de vele opmerkelijke eigen schappen van portolaankaarten is dat het kaartbeeld ongeveer negen graden tegen de klok in is gedraaid ten opzichte van windroos. Dat is één van de belangrijkste argumenten tegen een verklaring dat de constructie van de kaarten is gebaseerd op astronomische plaatsbepaling. Er is natuurlijk nog een pro bleem met astronomische plaatsbepaling: de geografische breedte was weliswaar in prin cipe goed meetbaar, al werd dit in de naviga tie in de Middellandse Zee niet toegepast, maar verschillen in geografische lengte wa ren niet meetbaar door het ontbreken van een betrouwbare tijdmeting. Mohrmann verwijst diverse malen naar het vermeende bestaan van navigatiescholen in de Middeleeuwen. Echter, de eerste navigatie scholen werden pas gesticht in de vijftiende 84

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 46