eeuw en dan niet in Italië. Waar Mohrmann het idee vandaan haalt dat er in het jaar 1000 al een "beroemde navigatieschoolin Venetië bestond is mij in elk geval een raadsel. Navi gatie was in die tijd een ambacht dat werd overgedragen van meester op leerling. Ook stelt hij "zeekaarten werden doorlopend ge actualiseerd en allengs nauwkeuriger gecon strueerd met de nieuwste astronomische en wiskundige berekeningen". Het is aantoonbaar onjuist dat zeekaarten steeds nauwkeuriger werden. Ze worden zelfs steeds onnauwkeuri ger in vergelijking met de eerste portolaan- kaarten! Voorts wil ik nog een paar onjuistheden in Mohrmann's artikel rechtzetten met betrek king tot astronomische plaatsbepaling. Op blz 5 stelt hij dat "Claudius Ptolemaeus onder meer bekend was met de Arabische sterren- tafels". Ook nog maar eens een gewoon ge schiedenisboek nalezen, zou ik zeggen; de Arabieren verschenen pas eeuwen na Ptole maeus op het toneel! Verder staan de bewerin gen dat Columbus een bekwaam astronoom zou zijn geweest haaks op wat bekend is over deze beroemde man. Dat hij "in ieder seizoen aan een wolkenloze hemel de sterconfiguratie bestudeerde" kan een dichterlijke vrijheid van Mohrmann zijn. maar Columbus gebruikte in elk geval geen astronomische plaatsbepaling bij zijn tocht naar de Nieuwe Wereld. Dat deed hij volledig op "gegist bestek". Samenvattend moet ik concluderen dat Mohr mann over een duim beschikt met een haast onuitputtelijke voorraad pseudo-feiten over de geschiedenis van de geodesie, cartografie en de westerse wetenschap. Ik zou hem willen aanraden méér te lezen en minder te schrijven. Dr. ir. Roel Nicolai 2014-1 (landmeters) Naar aanleiding van 'Varia: landmeters social animals?' in nummer 2014-1: ook in Ned. Indië konden ze er wat van. Zie bijlage. De foto trof ik aan in een van de vele fotoboeken over Nederlands Oost-Indië, thans Indonesië. In dit geval 'Klamboes, Klewangs, Klapper bomen' van Pierre Heijboer (1977). De foto van de bewapende landmeter in de Bataklan- den (1885-1895) blijkt uit het Tropenmuseum te zijn. Kees van Hamersveld 85 Bewapende landmeter in de Bataklanden ca. 1890 (www.conimons.wikimedia.org, TMnr_60001808.jpg)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 47