J olurnii: vemieuwiügsmytlies 'Mannen op leeftijd, ze domineren de congressen, (de) literatuur en de podia in de geo-sector. Ze kennen elkaar nog van de studietijd, weten nog hoe een rekenliniaal werkt, hebben een macht aan kennis, maar de cultuur is vooral ons kent ons.Zo startten Caroline Porsius en Sytske Postma van het netwerk Vrouwen op de Kaart in Geo-Info 2014-1 hun verhaal. 'Ik behoor nu eenmaal (nog) niet tot de generatie die het geweldig vindt om te lezen over oude kadasterar chieven. Zó schreef columnist Maarten Smits al in Geo- Info 2013-8/9 over 'oude geo-mannetjes'. Oké, maar hij zwolg weg in zijn eigen 'lifetime history' over de analoge 'Naamlijst ingenieurs landmeetkunde" van de Utrechtse Hogeschool (184 p. in 2013). Gratis dankzii het bij terugloop van annonces nog wel graag adverteren door de stichting DHC (2013: 363). Vernieuwing en verjonging staan in onze cultuur aan de top. Dat is het sterkste in de reclame en in de politiek, beide zelfs op die mythe gefundeerd, maar is soms ook niet mis in her ingerichte historische musea. Sommige meditaties denken dat dit te maken heeft met het vooruitgangsgeloof van de Verlichting, maar ik weet het niet. Alleen al niet, omdat het ouder lijkt. Ook vóór de Verlichting was er zonder iets nieuws weinig handel en kwam die er dank zij peper of tulpenbollen meer. Vormgevers leven er zelfs van. Tot in details toe. Zo verrijkte Geo-Info pas na extern advies (Polakvanbekkum, Amsterdam) haar verbindingsstreepje mooi van één naar twee kleuren (in de bladnaam op de omslag, niet in de verenigingsnaam). Wie hun oude jaargangen op de schoorsteen heeft staan kan zien dat van 2004 tot en met 2005 de bladkop óók al een tweekleurig streepje had. (Via de tijdschiftendatabank lukt dat kijken nog niet.) Het is maar een voorbeeldje, en er veranderde meer voor een verjongd imago. In de geodesie zelf valt het mee, zou je denken. Dé NCG werd in 2014 hét NCG en benut bleef de kubus met die driepoot, die dankzij Primo Ontwerpers uit Delft in de kou van noord-Skandinavië staat (waarom?). Zelfs het instrument erop werd niet vernieuwd. Met die bij landmeters geliefde term 'instrument' geeft Google vooral oude plaatjes. Zoeken op 'new survey equipment' levert echter een plaatje op van een jonge vrouwelijke lijn. 'Saralfs new line of Survey Equipment' is toch al van 18 januari 2011. De tekening spreekt voor zich. Het had nog met 'Southern Politics' te maken ook en wie Sarah kent mag reageren (Palin?). Trevor Stone Irvin was de 'Illustrator and Designer living in the Candler Park area'. Liever was de slotzin Sarah's new line of Survey Equipment van de vriendinnen van Geo-Info 2014-1: 'Dus, mannen op leeftijd, geen zorgen. We kunnen jullie niet missen!Terwille van de diversiteit geldt dat ook andersom: wordt DHC-donateur en -auteur! Adri den Boer 1 88

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 50