schietend geboomte kon de in de diepe Haar- lemmermeerpolder gelegen bijna zes kilometer lange basis niet voldoende betrouwbaar aan het nieuwe (Rijks)driehoeksnet worden ver bonden. Stamkarts meting in 1868-1869 van zijn basis langs de toenmalige Spaarnwouderdwarsweg (tegenwoordig Schipholweg) trok destijds de belangstelling van de regionale pers, die het gebeuren letterlijk in beeld bracht.5 Illustratief door een toegevoegde tekenkundig gekopi- does, een aanzienlijke ingezetene van Woudri- chem, die daar op het familiegoed Kraaijveld woonde. Zijn eerder in 1844 geboren broer Hermanus was genoemd naar zijn grootvader van vaderszijde, arts te Oudewater. Dokter van Hees had waarschijnlijk liever gezien dat zijn in 1805 geboren enige zoon Carel hem als arts was opgevolgd, maar deze koos voor een mili taire loopbaan. Daarin bracht hij het in 1837 tot eerste luitenant bij de veldartillerie, de rang waarin hij in juni 1850 te Oudewater overleed. eerde fotografische momentopname van de meting, toegelicht met een aanduiding van de daarbij gebruikte hulpmiddelen en de namen van de afgebeelde personen, waaronder de hoogleraar F. J. Stamkart en ingenieur Van Hees. Van professor Stamkart is genoeg be kend, maar wie was de afgebeelde ingenieur Van Hees eigenlijk? De man, die tijdens Stamkarts driehoeksmeting als diens meest toegewijde medewerker werd betiteld?6 In het bijzonder: was Van Hees anderszins nog geodetisch actief, en zo ja, wanneer, waar en hoe? Afkomst en familie Adriaan Nicolaas Johan van Hees (ingenieur in spe) werd op 17 december 1844 te Oudewa ter geboren als zoon van Carel Cornelis Maria van Hees en Agatha Adriana Hanedoes. Zijn voornamen erfde hij van zijn grootvader van moederskant, Adriaan Nicolaas Johan Hane- Met vier jonge kinderen, onder wie de inmid dels zeven-, respectievelijk zesjarige Herma nus en Adriaan, hertrouwde Agatha Adriana Hanedoes in juli 1851 met de houtzaagmole naar Roelof Marcus de Jong, met wie zij in het nabije Willeskop nog vijf zoons kreeg. Daar was de houtzaagmolen de werkplaats van de door Adrianus de Jong opgerichte firma A. de Jong Zonen, een onderneming die na zijn dood in 1856 werd voortgezet door zijn zoons Gerardus Johannes en genoemde Roelof Mar cus. In tegenstelling tot Roelof Marcus had Gerardus Johannes, die tw intig jaar eerder dan Roelof Marcus was getrouwd, al dadelijk mee werkende volwassen zoons; voor laatstge- 5 Adri den Boer, "Goede pr bij basismeting van Stam kart in 1868?", Geo-info 10 (2013) nr. 4, p. 10-12 6 Haasbroek Adriaan N.J. van Hees groeide op in het huis (geheel rechts) tegenover de houtzaagmolen van A. de Jong Zonen te Willeskop. Coll. RHC Rijnstreek en Lopikerwaard Ingenieur Van Hees, gadegeslagen door een helper, in 1868 aan de basismeting in de Haarlemmermeer polder. Uitsnede van tekening in Weekblad van Haarlemmermeer 1-1-1869, naar foto, p. 45 (zie: "Historisch Nieuws", De Hollandse Cirkel 2013, nr. 2, p. 81). Bron: www.beeldbank.noord-hollandsctrchief.nl 43

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 5