Met een lengtebasis in de Haarlemmermeer- polder was de geplande liertriangulatie inmid dels in volle gang. In 1868-1869 had de basis meting prioriteit, omdat de daarbij te gebruiken apparatuur was aangeschaft voor de triangulatie van Java en zo spoedig mogelijk daarheen moest worden overgebracht; echter niet vóórdat er in Nederland voldoende erva ring mee was opgedaan, een taak die Stanikart en Van Hees voor de nazomer en herfst van 1867 op zich hadden genomen.11 De keuze van een geschikte plaats voor de basis moet al eer der Stamkarts aandacht hebben gehad en de landelijk redelijk centrale ligging van de vlak ke Haarlemmermeerpolder met zijn kaarsrech te verkavelings- en wegenpatroon zal zich al snel als een voor de hand liggende optie heb ben aangediend. In het bijzonder moet daarbij zijn oog zijn gevallen op de Spaarnwouder- ~A dwarsweg, nominaal langs de lijn tussen de Forten Schiphol en De Liede, die destijds bij de ontsluiting van de polder bepalend ('de ba sis') was geweest voor de oriëntatie van de rechthoekige indeling. Langs genoemde weg kwam één van Stamkarts basiseindpunten op ongeveer 600 meter vanaf het Fort Schiphol, "tegenover het land van de heer Hanedoes"12, Hendrik Anthonij, een broer van Agatha Adri- ana Hanedoes, ir. Van Hees' moeder in Delft, zijn oom! Dit was een opmerkelijke omstan digheid, waarmee Stamkart bij zijn plaatse lijke werk zijn voordeel kan hebben gedaan, al was het maar bij het werven van tijdelijke hulpkrachten. De heer H.A. Hanedoes was één Eén van de eindpunten van de 'geodesische basis' langs de Spaatiwouderdwarsweg koos prof. Stanikart 'tegenover het land van de heer Hane does', wonend op naburig Kmaiveld. Uitsnede Chromotopografische Kaart 1:25.000, blad 366 (1878). Bedrijfsmuseum Kadaster -■ De basismeting in 1868. Tweede van links: prof. Stamkart; geheel rechts: ir. Van Hees (zie ook p. 43). Coil. Historisch Archief Haarlemmermeer Het andere eindpunt van de 'geodesische basis' langs de Spaanwouderdwarsweg kwam een 200 meter vóór de brug over de Nieuwerkerkertocht. Uitsnede Chromotopografische Kaart 1:25.000, blad 347 (1879). Bedrijfsmuseum Kadaster 11 Haasbroek 12 Haasbroeken Den Boer 45

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 7