Gesmeed sijn, gaan soo wis en waer Dat al de werelt schoons on-eens is, Nochtans in dese konste eens is. Want hier door dHemel meten kan Een Grond-vest vinden, die hem van Des Hemels loop geeft wisse leere Om si en wat dat sigh rust of keere. Oock kan hier door een Veldt of landt, Revier, of Mevr oock Zéé, en strandt, Na rechte waerheydt uyt-gebeeldt zyn, En oock haer groothevdt med' gedeelt zyn. Een bouwheer vint hier ruyme stof Om deftigh eenigh huys of Hof, Meet en Bouwkunstigh te vergieren, In 't kort geseydt dees guide swieren Zyn al de werrelt wonder nut En sonder haer hoe vondt men stut Om 's werelts wijsheydt te bekomen? Och dit recht wierd waer genomen. M.v.N. Pag. 3-6 Voorrede Een 'Voorreden van de Geometrie' beslaat drie pagina's, gevolgd door een blanco kant en is niet specifiek landmeetkundig. Pag. 7-31 Definities Pagina 7 is weer een soort voorwoord op de pagina's 8-31 met 35, grotendeels geïllustreer de, 'Definitien'. Dat voorwoord is wel wat landmeetkundig: Het is seer nodig eer dat men tot de Konst van het Landmeeten trede men weet wat Konstwoorden in de Practijk gebruijkt worden en deselve wel verstaande kan men daar nae dies te vaardiger eenige andere Zake wijs worden deshalve sullen wij verbande alle de termen die in het gemeen voorvallen en verklaaren wat met deselve word verstaanMaar also bekent is, dat een slappe Maag slap Voedsel vereijscht, so is het ten hoogstelnodig dat men de naarvolgende Werkstukken, dienende tot inleijding van de Wiskonst, wat klaar en breed uytbreijde, en dat men begrijpen dat de Geometria ofMeet- konstzijn begin en aanvang neemt aan een Punt, dewelk verder Linien, die Linien, Vlak- ken ofSuperspecien, en verders de super- specien tot lighamelijke grootheden maken., 3D dus! Als voorbeeld van de definities naar waarschijnlijk Euclides volgt Definitie 10: Een gelijksijdige Triangel, is wiens sijden en Hoeken alle drie gelijk sijn gelijk als ABC. (met tekening). Uiteraard volgen zo ook een gelijkbenige, ongelijkzijdige, rechthoekige en stomphoekige 'Triangel'. Zo volgen meer figu ren en na de ovaal als Definitie 25 staat plots groot de naam G. van der Mee. Ik kon snel geen andere kandidaat vinden dan Govert van der Mee, heer van den Houten (Etten 1742- 1816).5 Informatie over deze man bij een heemkundekring leerde dat dit zeer onwaar schijnlijk lijkt.6 Daarna prijken gewoon de rest van de Definities. De wiskundige axiomatiek van Euclides was eeuwen dé standaard van wat als wetenschappelijk bewijs gold. Univer sitaire wiskunde beperkte zich ook tot onder- Euilldu J C.J. Voogt, Euclides Beginselen der Meet-Konst, Amsterdam 1695 (titelpagina met ook landmeet kundige instrumenten) 5 www.wiewaswie.nl,www.vandermee.com en www.denblauwenswaen.nl 6 Dank voor de informatie van Cor Aertssens van de heemkundekring Jan uten Houtete Etten-Leur 102

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 16