naten metergenau bestimmen. Mit diesen Daten ausgerüstet haben wir uns heute bei strahlendem Sonnenschein nach Den Helder aufgemacht, um den Cache zu heben. Das Versteek konnten wir sclinell finden. Joregi.' (www.geocaching.com/geocache) PV 'MeethanD' wil blijven De landelijke personeelsvereniging voor het ministerie van IenM is nog niet rond: een poll van onderop over 'Nog 15 jaar PV de Meet band?' scoorde 92,3% bij 78 stemmers. De MeetbanD werd in 1998 bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD) opgericht. Voorzitter is Irwin Buitenman! (www.pvdemeetband.nl) Landmeter met voor- én achternaam... Wat hebben de Balthasar Floriszstraat in Am sterdam en de Van Berckenrodestraat in Rot terdam met elkaar te maken? Hoewel het twee heel verschillende namen zijn, zijn de straten toch genoemd naar dezelfde persoon! Baltha sar Florisz van Berckenrode (1591-1645) was een belangrijke Nederlandse kaartenmaker. Hij was een begenadigd tekenaar, en werkte ook als landmeter en kopergraveur. Hij leerde het vak in dienst van zijn vader - Floris Balt- hasars van Berckenrode - die ook cartograaf was. Balthasar Florisz van Berckenrode maak te een aantal bekende kaarten, zoals de nauw keurig uitgevoerde plattegronden van Amster dam (uit 1625) en Rotterdam (uit 1626) en kaarten van het beleg van 's-Hertogenbosch (uit 1629) en Sas-van-Gent (uit 1644). In 1629 maakte hij een grote wandkaart van Holland en West-Friesland - dat is de kaart die aan de muur hangt op het schilderij 'De soldaat en het lachende meisje' van Johannes Vermeer. Van Berckenrode verkocht de koperen drukplaten van deze wandkaart aan de beroemde kaarten maker Willem Jansz Blaeu. In 1641 werd Van Berckenrode - vier jaar voor zijn dood - nog in Den Haag benoemd tot beëdigd landmeter voor de Staten-Generaal. Het Rijksmuseum heeft veel van zijn kaarten en prenten in bezit. Omdat hij plattegronden van Amsterdam en Rotterdam heeft gemaakt, zijn er in die steden straten naar hem genoemd. De Balthasar Floriszstraat in Amsterdam stamt al uit 1897. Het is me niet duidelijk waarom men voor die straatnaam alleen de voornamen gebruikt heeft. Misschien stond liij er wel gewoon be kend als 'Balthasar Florisz', Of wellicht is men in de war geraakt door Cornelis Anthonisz - een andere cartograaf naar wie de naastgele gen straat is genoemd - maar 'Cornelis Antho nisz' was gewoon zijn volledige naam. In 1949 noemde men in Schiedam een straat op de grens met Rotterdam naar Van Berckenrode; twee jaar later besloten de Rotterdammers om hun kant van de straat ook maar zo te noemen. Vreemd genoeg is er in zijn geboortestad Delft geen straat naar hem genoemd. Waarschijnlijk konden ze daar niet kiezen tussen zijn voor naam en zijn achternaam. www.overstraatnamen.nl22 maart 2014) NB Met als een reactie: 'In Waalwijk hebben we ook een Van Berckenrodelaan, vlak bij de Cartografenweg.' Grafstenen en militairen (de) Landmeter In de nummers 2010-1 en 2 van DHC zijn aan tallen Nederlandse grafstenen met de achter naam (de) Landmeter op internet gememo reerd. Deze zomer was het aantal van die zo bekende stenen gegroeid tot minstens 89: 22 staan er op www.online-begraafplaatsen.nl en 67 op www.graftombe.nlOpmerkelijk is dat de familienaam (de) Landmeter nagenoeg niet voorkomt in het boek met de landmeters- admissies van voor 1811 van Muller en Zand vliet. Slechts de landmeters Hendriks en Lovi- ses hebben tussen haakjes als een soort tweede naam de naam Landmeter. De in het boek 105 Nog aan de MD herinnerende personeelsvereni ging van RWS CIV (www.pvdemeetband.nl)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 19