STRUVE >EN NIET JODEN C m s 50 PER5ÖNEN - Legenda van ambtelijke kaart op studiedag oorlogskartografie (www.geo-info.nl) tische Boog van Struve is een 2820 km lang triangulatienet, beginnend op de 20e Oost- meridiaan nabij Hammerfest in Noorwegen tot aan Izmail bij de Zwarte Zee en behoort in middels tot het werelderfgoed van de UNES CO. De triangulatie duurde van 1816 tot 1855. (Redactie DHC) Friedrich Geor« Wilhelm von Landmeter van 2014: Friedrich Geotg Wilhelm von Struve, 1793-1864 (www.geo-info.nl) Waarmee haalden landmeters in WOU de krant? Dankzij www.oorlogsbronnen.nl is gemakke lijk te zoeken waarmee landmeters in WOU de krant haalden (uiteraard wordt doorgelinkt naar websites zoals www.delpher.nl). Hierbij aandacht voor drie voorbeelden. Bij Staphorst liet de onvoorzichtige landmeter D. Ridder zich door een adder bijten. Hij haalde daarmee niet alleen de Provinciale Overijsselsche en Zwolsche Courant van 1 april 1941. maar op 2 april ook het Agrarisch Nieuwsblad en een Tilburgse krant, etcetera. Onvoorzichtigheid van landmeter in het Staphorsterveld Toen Maandagmiddag de landmeter D. Ridder in het Staphorsterveld nabij de spoorlijn Meppel-Zwolle aan het werk was, zag hij een adder kruipen. Hij wilde het beestje grijpen, maar dit kwam hem duur te staan, want het venijnige dier beet hem in de hand. Aanvankelijk lette R. niet op het kleine wondje en hij begaf zich niet da delijk naar den dokter. Een tijdje later moest echter dokter Beiboer opgehaald worden om hulp te verleenen. Deze achtte onmiddellijke overbrenging naar het zie kenhuis te Meppel noodzakelijk. De toe stand van den heer R. was gisteren nog zorgwekkend. Provinciale Overijsselsche en Zwolsche Courant, 1 april 1941 (www.delpher.nl) Twee jaar geëischt tegen landmeter In de zitting van den Haagschen vrederechter mr. P. van der Grijp te Rotterdam heeft Zater dagmiddag de zaak gediend van den 41-jarigen landmeter J. J. J., die in Juli van het vorig jaar een biljet, waarmede Nederlandsche jongelieden werden opgeroepen voor den strijd aan het Oost front, met krassen beschadigd had. Terwijl hij daarmede bezig was, trad de 67-jarige los werk man H. O. tusschenbeide. Er ontstond een hand gemeen, waarbij J- een mes trok en den los werkman verwondde. De Tijd, 1 februari 1942 (www.delpher.nl) 107

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 21