DH( I-bibliotheek Dertien jaar eerder, in 1607, kwam er een kaart van de Hollandse Beemster (toen nog een watervlakte) tot stand. Linksonder op die kaart staat een landmeter. En wat heeft de bes te man aan zijn rechterhand hangen en tussen zijn voeten liggen? Juist ja eenmeetket: dan lijkt me toch dat die meneer Edmund Gunther het ergens afgekeken heeft. Rest het antwoord op de vraag, wanneer de landmetersketting dan wèl voor het eerst gesignaleerd is. (www.gromnganus.wordpress.com/2Q14/05/14j engelsen-cldimen-ten-onrechte-uitvinding- landmetersketting) Meetketting van 180 jaar eerder... L. Aardoomin: Landmeters en kettingtrekkers inNijbroek, 1328-1470: 'In Nijbroek was land meter Claas Janszoon rond 1440 de eerste landmeter, die zich, voor zover aantoonbaar, bediende van een meetketting.' (DHC 2002-2. p. 3) Wegafsluiting Meetketting 'Vanaf half mei t/m half juni zijn er wegwerk zaamheden op de Meetketting. In deze periode is deze weg afgesloten voor al het verkeer.' (E-nieuwsbrief Bangert/Qosterpolder gem. Hoorn, 2014-4) NB In DHC 2013-3 is deze straatnaam al be handeld, net zoals de Hollandse Cirkel, maar van de laatste ontbreken de bordjes nog door de bouwcrisis. 8e lustrum Histechnica De Vereniging Vrienden van het Academisch Erfgoed van de TU Delft Histechnica stelt zich ten doel de belangstelling voor de geschiede nis en de ontwikkeling van de natuurweten schappen en de techniek te wekken en te onderhouden. Op zaterdag 8 november viert zij haar 8e lustrum in het Science Center in Delft. Ook DHC-ers zijn daarbij welkom, zo werd op de DHC-bijeenkomst op 27 augustus nog benadrukt. (www.histechnica.nl) Foto geodetische nalatenschap 'Ga je naar Zuid Limburg, pikje er zomaar een camping uit, kom je dit plakkaat tegen, met de gulle lach van de eigenaresse van camping Oosterberg te Epen.' Wim Waegemakers) PS. Stukken serieuzer dan die over dit kamp in het Lustmmboek 2000 van Snellius, p. 242- 247, is de tekst op de foto: 'Ter herinnering aan het zomerkamp 1997 Faculteit der Geo desie TU-Delft hoogte220 m. boven NAP fis gelijk aan de hoogte van de klok in de toren van Vijlen)'. (red. DHC) LANDMETEN EN WATERPASSEN Info, schenking en/of uitlening kan geregeld worden via wi 1 Icin.venneutcn 'a lui. til. bibliothecaris van de stichting. De verzamelde items zijn vermeld in een catalogus op de website www.hollandsecirkel.nl. 'De inhoud wordt gepubliceerd op deze site (met vermelding van de schenker)', aldus de webstek. 115 Ter herinnering aan het zomerkamp 1997 Faculteit der Geodesie TU-Delft 220 m boven N A P. (is gelijk aan de hoogte van de kiok in de toren van Vijlen) 'Ter herinnering aan het zomerkamp 1997... (foto Wim Waegemakers) Mt-U lOllLie EN A SCHEFFER

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 29