Varia: Amerikaan vluchtte in 1956 Varia: het schieten van een hoek Amerikaan vlucht I n de krantenselectie van de KB is alleen in Het Vrije Volk van 20 december 1956 (p. 3) bijgaand bericht te vinden (http://'kranten. delpher.nl). K&L liad dat 8e Internationale Fotogrammetrisch Congres in juli/augustus 1956 in Stockholm royaal aangekondigd, maar zou het zelf heel niet verslaan, laat staan door geven waar iemand nadien naar vertrok (http:fidehollandsecirkel.courant.nu). Meer informatie over prof. Maker is welkom. Adri den Boer Ernest Stephen Maker, een Ameri kaanse professor in de landmeetkun de en de fotogramme trie aan de universiteit van St.-Louis, is volgens het Zweedse blad Ny Dag -naar Rusland vertrokken, samen met zyn vrouw. De geleerde, die deze zomer in Stockholm een internationaal congres in het fotografisch karteren bijwoonde, had zijn besluit kort voor zfjn vertrek aan de journalisten meegedeeld. Op 25 oktober 1967 ging het laatste sluitgat van Zuidelijk Flevoland dicht. In de zomer van 1967 werden we met het meetscliip "Flevo" de natte polder ingestuurd om de grondwater- standsputten op te sporen en van meetappara tuur te voorzien. Die putten waren 'in het nat te' geplaatst door de aannemer en moesten nu worden waargenomen om de gevolgen van het droogmalen van Zuidelijk Flevoland op de grondwaterstanden in de omgeving, onder an dere de Veluwe, te kunnen volgen. De eerste putten konden we via de plaatsbepaling met de sextant vrij snel vinden. De hoeken waren door onze uiterst nauwkeurig werkende col lega in Lelystad, dhr. Van Loenen, ingemeten met de peilvlet "Prospector". Bovendien had de aannemer zijn werkbuizen met een dia meter van ca. 2 meter al op de benaderde coör dinaten achtergelaten, na een eigen inmeting. Na wat geprik rond de werkbuis was het dan ook meestal bingo. De laatste put was echter andere koek. We hadden al twee dagen met steeds wijdere cirkels rondgelood en begonnen te twijfelen over de opgegeven hoeken of de juiste punten. Vooral de verkenning van het punt 's Heeren Loo in de buurt van Ermelo gaf twijfels, was het wel dat mooie ronde torentje of net dat dak ernaast? Na scheepsberaad in de haven van Harderwijk besloten we om maar een fiets te huren en ter plaatse poolshoogte te nemen. Herman Tonino en Piet Visser schieten een dubbele hoek vanaf meetschip. (foto Louis van Schaik) 116

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 30