Varia: hydrografische scrimshaw? aria: Landmeterslag in Gouda Sicca Siegers Als jongen ben ik ooit in het bezit gekomen van een serimsliaw met daarop de afbeelding van de schoener H.M.S. Pandora. (Scrimshaw is een Engelse term voor de zelfvlijtproducten die walvisjagers en andere zeelui in vroeger eeuwen tijdens hun lange reizen op zee maak ten voor eigen gebruik, om de tijd mee te ver drijven of om een kleine bijverdienste te heb ben. Scrimshaw werd gemaakt van tanden van zeezoogdieren zoals potvissen en walrussen, die in een naïeve stijl gegraveerd werden met scheepsverhalen, versjes, boodschappen of tekeningen.) Op latere leeftijd ben ik onderzoek gaan doen en kwam erachter dat de ook op deze potvis- tand genoemde kapitein Byron Drury van 1850-1856 hydrografisch onderzoek deed rondom de kust van Nieuw-Zeeland. De kus ten zijn daar zeer gevaarlijk, vandaar dit door de Royal Navy geboden onderzoek. Drury stond in contact met Beaufort, die dit onder zoek aanstuurde. Publicatie van deze vondst heeft plaats gevonden in het boek 'The Pandora Survey' van Brian Byrne waar bij mijn onderzoeksmateriaal is ge bruikt; zie: www.boatbooks.co.nz. Hoe dit voorwerp ooit in Zutphen terecht is gekomen blijft onop gehelderd. Gouda kent in de wijk Achterwillens een Sla- genbuurt. Een van de straten daarin heet sinds de vaststelling op 23 januari 1997 Landmeter slag. 'Nieuwbouwstraten zijn er vele in Neder land, maar weinig hebben een samenstelling als deze. Kopers en huurders wonen er door elkaar. Dit gemengd bouwen is alweer verlaten voor andere, weer nieuwe concepten. De Landmeterslag was in 1998 een van de laatste in de soort, en is volgestopt met politieke idealen. Het is de modelsamenleving in het klein.' Dat en veel meer staat in de bijdrage 118

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 32