Nicolais punt 3: "Columbus was geen astro noom." Door mij is nooit geschreven dat Co lumbus een astronoom zou zijn. Columbus was een in de astronomische plaatsbepaling bedreven navigatie-officier, die met zijn staf, vóór zijn eerste Atlantische oversteek, uit voerig geïnstrueerd werd door de beste astro nomen (op quadriviumniveau) van zijn tijd. Nicolais punt 4: "Venetië had geen naviga- tieschool. Navigatie was een ambacht." Na de verovering van Constantinopel in 1204 ont plooide Venetië zich tot de machtigste mari tieme staat in het oostelijk bekken van de Middellandse Zee en bleef dit tot ver in de 16e eeuw. Hiermee kreeg deze stad de mono poliepositie voor de Europese handel met het Oosten in handen. Voor het bouwen van een (oppcr)machtigc vloot, ondersteund door een ware keten aan forten richting Constantino pel, is plannen, meten en rekenen op ingeni eursniveau een voorwaarde. Zie mijn noot 16. Al ver voor het bouwen van een fort werd in de planningsfase een hydrografische- en geologische survey uitgevoerd, bestudeerd en in de te voeren strategie ingepast. Ook daar na bij het daadwerkelijk bouwen, bevoorra den en bewapenen van zo'n fort was kennis op ingenieursniveau onontbeerlijk. In DHC 2014-1, p. 13, geef ik een voorbeeld van zo'n Venetiaans fort (Chania), waarbij de vuurto ren een "ware plaats" ofwel, in de geometrie/ wiskunde van die tijd, een primair triangula- tiepunt is. Meer hierover in Kevin Sheelian. The appearance of lighthouses on porto I an charts 1300-1600AD. 2009. Nicolais punt 5: "De kwadratuur van de cirkel met het getal pi waren onoplosbaar." Hierover kan ik kort zijn en verwijzen naar het proefschrift van J.F.E A. Gasper: From the portolan chart of the mediterranean to the latitude chart of the Atlantic. Carto- metric analysis and modeling (2010). In de laatste ImagoMundi (2014, part 1 p. 1-24) geeft Gasper nog een toegift op zijn proef schrift onder de titel Squaring the circle. How Mercator constructed his projection in 1569. Overigens was het getal pi al door Ptole- maeus tot ruim 10 cijfers achter de komma benaderd, hetgeen nauwkeurig genoeg was voor de Middeleeuwse geometrische/wiskun dige kaartconstructies met passer en liniaal. Samenvatting: in de DHC 2014-2 schetst Ni- colai een variant op: "das dumme und dunkle Mittelalter". Eerder heeft Louis Sicking hier over in de NRC van 15 maart 2014, in zijn ingezonden stuk: "Middeleeuwers zagen de aarde niet als platte schijf" zijn kwalificatie 'misverstanden' gegeven. Ik sluit me bij deze kwalificatie aan en blijf bij mijn 14 conclu sies, waaronder: de platte aarde is een volks mythe (mijn conclusie 5). N.B. De vondst van Sicco Siegers (DHC 2014-2, p. 83) is probleemloos in mijn "Middeleeuwse zeekaarten" in te passen. Jeroen Mohrmann (Van Jeroen Mohrmann werden sinds 2003 in DHC zeventien bijdragen gepubliceerd, waarop nu zes kritische reacties zijn ge plaatst. In nr 2004-1 staat een ingezonden stuk van Wigo van Gent op een artikel van Mohrmann zonder weerwoord. Bij een reac tie van Hans Ferwerda op een Mohrmann- artikel in nummer 2007-1 gaf de redactie in hetzelfde nummer gelegenheid voor een weerwoord en vermeldde 'discussie in dit blad geslotenEen verlate reactie erop van Wigo van Gent werd toch geplaatst in nr 2007-2, 'gezien de podiumfunctie van dit tijdschrift'. In nummer 2010-1 kwam een reactie van Ferjan Ormeling op een bijdrage van Mohrmann en gaf de redactie in nummer 2010-2 ruimte voor één weerwoord. Bij de tweede reactie van Ferwerda op artikelen van Mohrmann in nr 2012-4 voegde de redactie onderaan direct toe 'Discussie met dank gesloten'. De redactie plaatste geen naschrift bij de reactie in nr 2014-2 en gunt een auteur/donateur van een geaccepteerde bijdrage ook voortaan één weerwoord, zo mogelijk in hetzelfde nummer. De discussie is in dit blad nu gesloten, redactie DHC) 124

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 38