Middeleeuwers zagen de aarde niet als een platte schip Van marktplaats.nl... i 1 b Het artikel over portolaankaarten ('Vroege zeekaarten waren verbluffend accuraat'. Wetenschapsbijlage 8&9 maart) maakt nieuwsgierig naar Nicolais bevindingen. Het is echter jammer dat het artikel opent met een voorstelling van zaken die een misverstand oproept, namelijk dat de Middeleeuwers dachten dat de aarde een platte schijf was, aan de randen waarvan allerlei monsters leefden. Deze mythe is afkomstig van 19e eeuwse antiklerikalen en darwinisten, die de Middeleeuwen graag zo achterlijk mogelijk voorstelden. Zij gebruik ten daarvoor het werk van de 6e eeuwse Byzantijnse handelaar Kosmas Indikopleustes, volgens wie de aarde plat en vierkant was met een lichte welving. De Grieksschrijvende Kosmas was echter niet representatief voor middeleeuwse ideeën over de aarde. Zo vergeleek de Duitse abdis en mystica Hildegard van Bingen (1098-1179) de posi tie van de aarde in het midden van de hemel met die van de dooier in een ei. Bij Roger Bacon (13e eeuw) is het idee te vinden dat het mogelijk was van Spanje naar India te varen, 'omdat beide landen aan dezelfde oceaan liggen'. In het 13e eeuwse Vlaanderen begon men met het berekenen van de omvang van de aarde. Het idee dat men een reis om de wereld kon maken en op hetzelfde punt kon uitkomen werd al vóór 1350 mogelijk geacht. Columbus bestudeer de voor zijn eerste reis Pierre d'Ailly's (1380-1420) Ymago hïundiwaarin dit idee te vinden was. De reis van Columbus in westelijke richting met het doel India te bereiken is vanuit middeleeuws perspectief minder revolutionair dan wel is gesteld. De Genuese broers Vivaldi probeerden het twee eeuwen eerder al, in 1291. Mogelijk zal verder onderzoek uitwijzen dat de geografische kennis van middeleeuwse Euro peanen is onderschat. Het naast elkaar op kaarten voorkomen van geografische informatie en fabeldieren was voor de Middeleeuwer in elk geval vanzelfsprekend. Laten we overigens niet vergeten dat de monsters waarmee Oud-Testamentische kaarten en portolaankaarten zijn 'versierd' veelal een klassieke oorsprong hebben. Louis Sicking, Universiteit Leiden/VU, ingezonden stuk NRC Handelsblad, zaterdag 15 maart 2014 '17 stuks landmeetkundige tegeltjes van 20x20 met een klein gaatje in het midden. Naar wens nog 12 beschikbaar als dat nodig is.' Paul Jager, Haren Gn, 23 juli 2014 125

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 39