Column 1: landmeters als windvanen 'Het draait om verstandhouding, niet om piket paaltjes. Dat zei Bertien Boermans van de TU Delft al in deeltje 2 van 'Waterverhalen' van het kennis- programma Leven met Water in 2008. Ze was niet de enige met het relativeren van meetattributen. (Als ze er spijt van krijgt kan ze het wel bij Google laten vergeten, maar niet in de DHC- tijdschriftendatabank!) Toch: de webstek www.liveauctioneers.com leerde onlangs nog dat driepoten en houten kisten voor landmeetinstrumenten zelfs léég nog het aanbieden waard zijn. Wat een vak! Deze foto betrof een 19de eeuws Lot 231 met 9 driepoten en 12 kistjes,, meest mahonie of eiken. Windwijzers met landmeters negeren meestal het kistje, maar nimmer de driepoot. Minstens in zevenvoud is op internet bij gaande Engelstalige windwijzer te bewonderen. Die met de beste resolutie stond op www.survey-esb.mihanblog.com en dat houdt ons bescheiden. Kent de windwijzer nog een vertrouwd lettertype en zijn de Engelse windstreken nog begrijpbaar, de site is dat niet. Er staat ook minstens één Nederlandse windwijzer met landmeter op inter net, niet bevestigd door de letters van de windstreken en evenmin door een Typisch Holland se lucht'. De windwijzer prijkt echter echt op een woning aan het begin van de Kleefsedijk in Sevenum (L). Suggereren beide toepassingen enig draaioor-opportunisme van mensen met dit beroep? Zijn er lezers die meer van dit type windwijzers weten om dat te staven? 127

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 41