Dat aan de nu beruchte tocht van luitenant kolonel Van Daalen in de Atjeh-oorlog in 1904 een afdeling opnemers deelnam onder toenma lige eerste luitenant-opnemer G E. Hoedt van de Topografische Dienst weet zelfs wikipedia. 'Ie Luitenant-Opnemer G.E. Hoedt. Van 8 Fe bruari tot 24 Mei (vertrokken wegens dienst zaken) aldus een uitgave van de fungerend Adjudant van de Colonne-Commandant.4 Het boek zal toen niet zijn geschreven! Het Depar tement van Landbouw, Nijverheid en Handel bestond van 1906-1923. De kennelijk ongeda teerde eerste druk van het boek moet dus uit die jaren zijn. Editie 1943 'De vijfde druk onderscheidt zich van de voor gaande, niet alleen doordat een aantal plaat sen in de tekst zijn verduidelijkt en drukfouten hersteld, maar voornamelijk doordat ook nu weer verscheidene figuren zijn vernieuwd. In de vorige druk waren 62 nieuwe figuren opge nomen; thans zijn er nog weer 20 door verbe terde vervangen.Dat schreef Jansen in april 1943 vanuit Deventer voor voorin het boek. Het informeert over het lijnen-illustratiewerk, maar geeft niet de tekenaar ervan. Het woord 'kadaster' komt alleen in het boek van toch bijna 200 pagina's voor op de binnentitelpa gina, puur omdat Jansen 'Oud Kadaster-land meter N.I.' was.... Het landmeterskruis wordt ondanks de kritiek van Roelofs uit 1935 nog steeds behandeld. Dat het boek voor Indië was, wordt door veel geïllustreerd, zo prijkt er over kaartbeschrifting: 'Men duidt wegen steeds aan volgens de richting van de beschrijving: „weg naar Kampoeng Anoe" is alleen moge- HOOFDSTUK I. LANDMETEN. A. DE HULPMIDDELEN. 2. Het aangeven van punten en lijnen. Bij het meten is het nodig, dat de bijzondere punten op het terrein worden zichtbaar gemaakt. Men bezigt hiervoor jalons (Maleis: andjir), meestal voor de zichtbaarheid in rode en witte gedeelten geverfd. Jalons moeten vertikaal worden geplaatst, om te zorgen, dat bij het richten op de top van de jalon inderdaad de richting wordt gevonden naar het voetpunt. Het vertikaal stellen kan na enige oefening op het oog geschieden, door van twee kanten te zichten. Wanneer de jalon met stevig in de grond kan worden geplaatst, wordt een drietal gespleten takken als schoren(Ma]eisjsokonj£)onideg]tmKeklemcL^^^^^^^ Jenvoorin ookMaleise vaktermen als andjir voor jalon Boekhistorie anno 1939 Gerard Jansen was volgens de ondertitel 'Oud Kadaster-landmeter N,L leraar Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer'. Deze bewerker gaf voorin de boekhistorie weer: 'Dit beknopte leerboek werd in opdracht van den Directeur van het Departement van landbouw, nijverheid en handel ten dienste van het onder wijs aan de Cultuurscholen samengesteld door den oud-kapitein van de Topografische dienst G.E. Hoedt, toenmaals hoofd van de opne mingsbrigade van het Boswezen op Java en Madoera. De tweede en de derde druk, van 1928 en 1933 (m.z. 1935, AdB), werden herzien en vermeerderd door den vakonderwijzer aan de Cultuurschool te Soekaboemi K. Kooy. Voor deze vierde druk is het leerboek geheel op nieuw bewerkt door ondergeteekende. 4 J.C J. Kempees, De tocht van Overste Van Daalen door de Gajo-, Alas- en Bataklanden - 8 Februari tot 23 Juli 1904, Amsterdam 1904 Theodoliet en geen BTM als bronzen korpsonder scheidingsteken, reeds vóór 1942 door het KNIL op de schoudetpassanten gedragen www.hetdepot.com/topograjischedienst.html 143

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 17