lijk als de kampoeng rechts ligt; is deze links, dan zet men: „weg van Kampoeng Anoe",' Het geldt ook de behandeling van de 'BTM': Wan neer de kijker van de in de vorige paragraaf behandelde kijkerboussole met vertikale cirkelrond voorzien is van een afstandmeter, wordt het instrument boussole-tranche- montagne genoemd (hierna afgekort BTM). Het leent zich dan nlin het bijzonder voor het snel en nauwkeurig verrichten van metingen in bergterrein, zowel voor de horizontale af beelding als voor de vertikale afbeelding van het terrein. Dikwijls is nog de kijker voorzien van een niveau, zodat het instrument ook is te gebruiken voor waterpassen. De BTM is dus een instrument dat voor velerlei metingen kan worden gebezigd. Zoals hiervoor reeds werd gezegd, zijn zowel boussolemeting als afstand meting in Indië meer gebruikelijk dan in Nederland. De BTM is daarom in Indië bij veel diensten en bedrijven in gebruik en daar entegen in Nederland weinig bekend. In dit leerboek wordt daarom dit instrument enigs zins uitvoerig behandeld.Tevergeefs zal men ook zoeken naar iets over een referentievlak voor de hoogte in Indië: 'Wanneer niet wordt aangesloten op een oude meting, kiest men een willekeurig waterpasnulvlak (WN), liefst zoda nig, dat dit lager ligt dan het laagste terrein- punt. De hoogte van alle punten wordt dan opgegeven ten opzichte van dit WN en zijn dan positief.' (Dat herinnerde me aan een eigen té serieus gelezen suggestie in NGT Geodesia van maart 1985 om het NAP met ingang van de eerste van de vierde maand tien meter te verlagen - en weer AP te noemen.) 'Ned. Indië' werd 'de Tropen' De minstens qua titel aangepaste zesde druk verscheen dus in 1951. In de eerste vijf edities heetten 'de Tropen' nog 'Ned. Indië' en was Djakarta nog Batavia. De Tropen Boekhandel in Djakarta negeerde dit verschil in 1951 in een advertentie 'Voor de man aan de top' door kortweg te vermelden: 'Hoedt. Landmeten en waterpassen R 19,—'. Pal daarboven prijkt ook: 'Schermerhorn, Landmeetkunde R 55.60'.5 Vrij zeker déze G.E. Hoedt zelf was eind 1950 op 81-jarige leeftijd overleden.6 Uitgevers Was de befaamde Kolff Co in Batavia in 1893 nog uitgever van 'De meetinstrumenten in gebruik bij den topographischen dienst in NedcrlandscbTndië samengest. bij de Vilde afdeeling van het Departement van Oorlog (onderafd.: Topographische dienst)' de eerste editie van Hoedt verscheen bij ene Van Dorp te Semarang. De tweede door Koov herziene en vermeerderde druk kwam uit bij de Lands drukkerij in Weltevreden.7 De uitgever vanaf de derde druk was wat na consolidatie heette de N.V. W. Versluys U.M. (en werd overgeno men door Bosch en Keuning in de jaren 90 van de twintigste eeuw). Willem Versluys (Oostburg 1851-Den Haag 1937) volgde van 1866-1870 de Kweekschool te Haarlem, werd onderwijzer en begon in 1875 in Groningen een uitgeverij van vooral schoolboeken.8 Hij bracht in 1882 de uitgeverij over naar Amsterdam. Daar gaf hij vanaf 1885 heel vooruitstrevend het literaire tijdschrift De Nieuwe Gids en werken van de Tachtigers uit.9 Later, en met al vestigingen in Batavia en Paramaribo, dus onder meer gevolgd door dit traditioneel-educatieve werk van de militair Hoedt... In de pikorde van de belangrijkste Nederlandse vooroorlogse uitgeverijen stond Versluys op nummer 52 met in 1938 een bruto omzet van f 50.000 (en met Wolters en Sam- som als de nummers 1 en 2 met omzetten van f 1.764.000 en f 1.000.000). Versluys collabo reerde niet in WOU.10 De DHC-bibliotheek en het Kadastermuseum hebben (nog?) alleen de vierde druk van Hoedt, terwijl de vijfde druk sinds 2011 inte graal op de website www.dbnl.org staat. 144 5 Java-bode, 29-06-1951 6 Rouwadvertentie in: Alg. Indisch Dagblad: de Preangerbode, 23-12-1950 7 www.catalogue.leidenuniv.nl (met onder haar 125 treffers voor 'surveying instruments' de drukken 1,2 en 4 van Hoedt) 8 Myriam Everard en Ulla Jansz, De minotarus onzer zeden, Amsterdam 2010, p. 75 9 http://nl.wikipedia.org/wiki/Annette_Versluys-Poelman 10 Adriaan Venema, Schrijvers, uitgevers hun collaboratie, deel 4: Uitgevers en boekhandelaren, Amsterdam 1992 (gegevens 1938 uit bijlage IV)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 18