Historisch nieuws Kadaster archief viewer op Sint Maartensclag in de lucht' 'Nee, geen kinderfeest met lampionnen, maar wel een nieuw lichtpunt voor huizenonderzoe kers! Op dinsdag 11 november komt Kadaster Archief Viewer in de studiezalen van het BHIC in Den Bosch en Grave beschikbaar. Ben je in de gebruiksmogelijkheden van Kadasterview geïnteresseerd, maar voelt het nog een beetje onwennig? Dan bieden wij je op 28 november de mogelijkheid een demonstratie van Kadas ter Archief Viewer bij te wonen en daarna te oefenen met het programma.' (wWw.bhic.nl, 30 oktober 2014) Een handleiding voor de particuliere onderzoeker. Doet u graag historisch onderzoek? In het boek 'Aan de slag in de kadastrale archieven vindt u informatie om een historisch onder zoek in de kadastrale archieven te beginnen. In de kadastrale archieven vindt u een schat aan waardevolle informatie voor historisch onderzoek. U vindt er onder andere informatie over: de bouwhistorie van panden; de eigendomshistorie van gronden en panden; de begrenzingen van percelen. De informatie gaat over de periode vanaf 1832 tot nu. Met behulp van de kadastrale archieven kunt u uw woonomgeving uit 1832 reconstrue ren. U kunt ook onderzoek doen naar aard rijkskundige namen, zoals plaatsnamen (zoge naamde toponiemen). Het Kadaster heeft het boek 'Aan de slag in de kadastrale archieven' samengesteld. In dit boek vindt u de informa tie die nodig is om een historisch onderzoek in de kadastrale archieven te beginnen. De kadastrale archieven zijn grotendeels digitaal beschikbaar. U kunt ze raadplegen in het Regionaal Historisch Centrum (voormalig rijksarchief) van uw provincie. Het boek kost 18,00 (incl. verzendkosten). www.kadaster.nl/web/fonniiUer/Bestellingen.htm Polygoon-filmposter uitMarinemuseum (www.mareonlme.nl) Promotie op Vening Meinesz Op 22 oktober promoveerde aan de Universi teit Leiden Theo van Hengel uit Voorschoten op "The Diving Dutchman". Het Marien- gravimetrisch Onderzoek van b'.A. l ening Meinesz (1887-1966). Zie het Leids universi tair weekblad Mare van 16 oktober 2014: www.mareonline.nl/archive/2014/10/15/onder- water-slingeren. Drie van zijn stellingen: 4. De opmerkelijke spoed, waarmee verschei dene ministeries Vening Meinesz' verzoeken inwilligden, weerspreekt de gevestigde opinie, dat ambtelijke molens langzaam malen. 5. Het idee, dat gedurende het Interbellum in Nederland politiek en Wetenschap gescheiden werelden waren, wordt door de expedities van Vening Meinesz gelogenstraft. 6. De wijze, waarop Vening Meinesz ontdekte, hoe in de oceaan het verloop van golfhoogte en -lengte gemeten kon worden, is een voor beeldvan grensverleggend onderzoek, dat uit "bijvangst" van routinematige metingen voortkwam. (Redactie DHC) DE WERELDREIS VAN HR. MS. K. XVIII 145 N POLYGOON FILM

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 19