kadaster werkers verwacht dat ze de deur voor hun meerdere openhielden. Die formele cultuur kantelde toen de eerste computer zijn intrede deed in 1985 aldus een fragment over de peri ode 1985-1990. Herken ik die cultuur al niet uit mijn werk bij de Meetkundige Dienst van de RWS van toen, dat jaartal van die eerste computer is helemaal geschiedvervalsing. Die eerste computer, de ZEBRA (Zeer Eenvoudige Binaire RekenAutomaat) van het naburige ITC, was al bij de Meetkundige Dienst van de RWS in gebruik toen ik in 1964 bij die dienst kwam. In dat jaar ook kocht die dienst de eerste drumplotter, koppelde deze aan de ZEBRA, en ging automatisch tekenen. In 1960 al ging de editie Rijkswaterstaat Communica tions nr 2 over 'Computation of the Decca Pattern for the Netherlands Delta Works'. In DHC 2009-1 plaatste ik in een column 'her inneringen aan ITC-computers' al een foto van mezelf als RWS-er achter de Xl-computer rond 1971, het startjaar van de Dienst Informa tieverwerking van RWS. (Adri den Boer) Nogmaals visie op Schermerhorn-biografie 'Langeveld schreef eerder een tweedelige bio grafie van Colijn. Schermerhorn past gelukkig in één deel. Boeiend zijn de vooroorlogse jaren van Schermerhorn als hoogleraar lucht- kartering.' (Frans Smits, Signalementen, in: Historisch Nieuwsblad, oktober 2014) Buik vol van Kadaster? Elk gemeentehuis had op zijn minst een kast waarin gemeenteplans en leggers werden be waard of bij grotere gemeentes als Denekamp een aparte kamer voor raadpleging door het publiek. Het oude raadhuis (1921) daar is nu restaurant Hoogklimmer, genoemd naar de burgemeester ten tijde van de bouw ervan. Onder het eten is nóg 'Kadaster' te lezen en dat geef ik graag door. (Henk Holsbrink) 'Je gaat het pas zien als je het doorhebt' Op basis van deze wijsheid van Johan Cruijff schrijft Wieteke van Zeil in de zaterdagse bij lage van De Volkskrant een artikel over op merkelijke en veelbetekenende bijzaken in de beeldende kunst. Meestal gaat het over een detail op een schilderij dat paginagroot wordt weergegeven. In de krant van 20 september gaat het om het schilderij "De wiskundeles" van Michiel van Musscher, bekend om de ver bluffende weergave van details op zijn schilde rijen. Het is een portret uit 1671 van Barend van Lin, belastingontvanger en landmeter van het Hof van Holland. Voor zijn voeten staan en liggen een aantal geodetische instrumenten. Eén daarvan trekt de bijzondere aandacht van de schrijfster. Het is een rond instrument dat in detail wordt afgebeeld. Zij denkt dat het een exotisch instrument is dat van ver komt. Veel verder dan een associatie met het ronde ding waarop de heilige Catliarina van Alexandrië wordt geradbraakt komt zij niet. De conserva tor Tim Huisman van het Museum Boerhaave geeft uitkomst: het is een Hollandse Cirkel. Er zullen weinig schilderijen uit die tijd zijn waarop de Hollandse cirkel zo gedetailleerd staat afgebeeld. (Zie voor het totale schilderij, in origineel 59,5 x 51,5 cm, DHC 2010, p. 119 red. DHC.) (Theo Bogaerts) 149 Kadasteraanduiding in restaurant in Denekamp (foto J. Holsbrink) Michiel van Musscher schilderde in 1671 ook Hollandse cirkel (www.atn.cullibhosting.com)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 23