Instrument op SpoorParade Dankzij BAM Rail was ook een landmeetkun dig instrument van Leica voor een zeer breed publiek te bekijken op het onderdeel 'werk plaats' van de SpoorParade op de Wagenwerk plaats in Amersfoort in oktober. Aanleiding was het 175-jarig bestaan van de Nederlandse spoorwegen - en wat hebben die niet voor een meet- en uitzetwerk gezorgd! f.ltlri den Boer) Leica van BAA I Rail op SpoorParade (foto Alieke den Boer-Snoei) Bezuinigingen naast NEMO Het Scheepvaartmuseum in Amsterdam moet noodgedwongen bezuinigen. Het museum schrapt de leerstoel Maritieme Geschiedenis en Erfgoed bij de Vrije Universiteit per 1 janu ari 2015. De aanstelling van bijzonder hoog leraar Joost Schokkenbroek (tevens hoofd conservator van het museum) in 2013, is te duur voor het museum. Het Rijk kortte met ingang van dit jaar structureel meer dan drie ton op de begroting van het Scheepvaart museum. In juli is voor elf medewerkers ont slag aangevraagd. De openingstijden van de bibliotheek zijn beperkt van 9.30-17.00 uur op alleen donderdag. (Caert-Thresoor 2014-3, rubriek Varia Carto- graphica) "Wereld van Vormen" in NEMO Het is in de vorige editie al aangekondigd: sinds 23 september ontdekken jong en oud in Science Centre NEMO in Amsterdam ook hoe wiskunde een rol speelt in de wereld om ons heen in de nieuwe tentoonstelling "Wereldvan Vormen Er is zelfs een apart object over Landmeten met als eerste zin van de toelich ting: 'Landmeten is altijd belangrijk geweest.' In een goed gesloten vitrine staan instrumen ten en er liggen magnetische 'naamkaartjes- met-uitleg' die men bij de juiste vijf instru menten moet hangen om groen licht te krijgen. Het gaat om een Hollandse cirkel met kijker (1775-1825), een theodoliet (1826-1832), een afstandsmeter (1850-1900), een hellingmeter (1875-1925) en een 'totaalstation en prisma5 (1990-nu). De bewuste Hollandse cirkel van Jacob Hendrik Onderdewijngaart Canzius uit Delft is de vorige keer al benoemd en afge beeld. Bruikleengever is naast Museum Boer- haave uit Leiden ROC Mondriaan uit Den Haag. Al was het minder druk dan bij de com putergestuurde 'ballenfabriek': naast onze kleinzoon vonden ook meisjes dat schuiven met naamkaartjes tot je op de juiste plek groen Niet alleen Nederlandse 154

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 28