1[J HISTECHNICA Dortmund, der uns lange in Tradition eng ver- bunden ist. Wie in allen Jahren gab es leb- haftes Interesse an unserer Arbeit - und zahl- reiche Besucher. Vertreter der Fachverbande von DVW, VDV und BdVI. Mit Prof. Dr.-Ing Wolfgang Torge aus Hannover und Prof. Dr.- Ing. Harald Lucht aus Bremen kamen auch ein chemaligcr Kuratoriumsvorsitzender und der ehemalige Prasident. Am Donnerstag, den 9. Oktober 2014 am frühen Naclunittag fanden zum Themenkreis Vermessungsgescliichte und Ausbildung drei hochinteressante Vortrage im Kongresszen- trum statt. www.vermessungsgeschichte.debericht 536, 10-10-2014) Lustrumsymposium Histechnica 40 jaar Histechnika, de Vereniging Vrienden van het Academisch Erfgoed van de TU Delft, hield zaterdag 8 november haar lustrumsymposium. Er waren circa 140 aanwezigen van meestal zelf óuder dan 40 jaar. De locatie was het Science Centre in het vroegere Instituut voor Mijnbouwkunde aan de Mijnbouwstraat. (De Kanaalweg werd nooit Geodesieweg!) Een in gelast praatje over dit 'professorsparadijs' uit 1912 leerde dat dit niet alleen het grootste en meest luxe gebouw van de TH was, maar ook dat er zes hoogleraren Mijnbouwkunde waren, terwijl de Nederlandse universiteiten er alle voor Geologie maar één hadden. Getoond wer den ook plaatjes van direct al het fossielen-, ertsen- en mineralenmuseum daarin. Dat ging in de jaren 80 naar Naturalis, maar ertsen en mineralen komen weer in houten kasten terug in het Science Centre, zelfs in wat nu de sym posiumzaal was! Present was onder meer ere-voorzitter dr.ir. Herman Quee van de uitgenodigde stichting De Hollandse Cirkel. De laatste foto op het geprinte programma was al van de repetitie cirkel van Borda uit een depot aan de Rotter- damseweg, maar de geodesie was meer aan wezig. Histechnica-voorzitter dr.ir. Menno Tienstra gaf in zijn introductiewoord aan dat geschiedenis van de techniek ook een leer school is en deed dat met een illustratie uit zijn eigen vakgebied de geodesie! Erathostenes bepaalde met meting en berekening de aar domtrek al in stadia, 'maar we weten niet welk stadion hij gebruikte'. Toch moet hij er niet meer dan 10% naast hebben gezeten en kwam Ptolemaeus 400 jaar na hem op tweederde van dat getal uit. Die omtrek werd benut door Columbus, 'die dus geen wetenschapper was', Uiteraard was het speculeren wie Amerika zou hebben ontdekt als Columbus Erathostenes had benut! Tienstra zag een directe lijn van de Grieken via Frisius en Snellius naar 'GPS in de navigatie-apparatuur waarmee u hierheen bent gekomen'. De eerste van de vijf sprekers was ir. Cees Pronk over 'Computerontwikkelingen in Nederland 1945-1980'. Het Mathematisch Centrum in Amsterdam, de PTT samen met de TH en Philips ontplooiden initiatieven om in Nederland automatische rekenmachines te maken. De in dit tijdschrift al herhaaldelijk aan de orde geweest zijnde ZEBRA (Zeer Een voudige Binaire Reken Automaat) en de XI van Electrologica kwamen professioneel aan bod. Het gold ook de Philips P1000, P1200 en in 1976 de P1400, als laatste Nederlandse com puter. Nieuw was voor mij minstens de uitleg van een stel computernamen. De opvolger van de PETER (Philips Experimentele Tweetallige Electronische Rekenmachine) was de PAS CAL (Philips Akelig Snelle CALculator), zustercomputer van de STE VIN (Snel Tel- En Vermenigvuldig INstrument). Genoemd werd verder ook de NCRV-documentaire uit 2005 van Grietje Keiler: 'Rekenaarsters: hoe vrou wen uit de ICT verdwenenPronk ('ik heb mijn eigen techniekmuseum') is trouwens ook conservator bij de faculteit Elektrotechniek, Wiskunde en Informatica met een museale kelder aan de Mekelweg. Verder waren er voordrachten over vluchtsimulatie. simulato- ren voor wegvoertuigen en 75 jaar elektronen- microscopie in Nederland. Als laatste voor de receptie stond dr Han Heijmans (ook DHC- adviseur) geagendeerd met de meeste vraag tekens in de samenvatting. Die golden het academisch erfgoed van de TU Delft: 'Wat is dat nu eigenlijk en waarom hebben we dat? 156 Vignet Histechnica

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 30